Pēc 6. jūnija pašvaldību vēlēšanām pagājušajā gadā tika izveidota Madonas novada pašvaldības administratīvā komisija 7 locekļu sastāvā. Par tās priekšsēdētāju tika apstiprināta Madonas novada bāriņtiesas locekle Ļaudonas pagastā, Madonas novada domes deputāte Ruta Vizāne, bet par komisijas sekretāru – Madonas novada pašvaldības jurists Guntis Gailums.
Atskatoties uz pirmajā pusgadā paveikto, Madonas novada pašvaldības administratīvās komisijas sekretārs Guntis Gailums uzsver, ka šajā laikā ir izskatīti 139 protokoli un notikušas 11 sēdes. Pirmā sēde tika sasaukta 31. jūlijā, bet pēdējā sēde pagājušajā gadā notika 18. decembrī.
Visvairāk protokolu ir sastādīts Madonas pilsētā, Kalsnavas, Mārcienas un Praulienas pagastā, daži – arī Bērzaunes un citos pagastos.
– Esam izskatījuši dažādas administratīvās lietas, bet lielākā daļa no tām tika ierosinātas sakarā ar pases nozaudēšanu, dzīvošanu bez personu apliecinoša dokumenta. Samērā daudz protokolu ir sastādīts par bērnu aprūpes pienākumu nepildīšanu. Ir izskatītas arī vairākas lietas par nepilngadīgo iesaistīšanu alkoholisko dzērienu lietošanā, pašvaldības saistošo noteikumu neievērošanu, proti, smēķēšanu sabiedriskās vietās, – atzīmē Guntis Gailums.
Uz jautājumu par piemērotajiem sodiem gan Guntis Gailums, gan Madonas novada pašvaldības administratīvās komisijas priekšsēdētāja Ruta Vizāne atzīst, ka administratīvā komisija ievēro soda samērīguma principu.
– Ja administratīvā pārkāpuma protokols ir sastādīts pirmoreiz, tiek izteikts brīdinājums vai piemērots cits likumā paredzētais mazākais sods. Piemēram, attiecībā uz pases nozaudēšanu brīdinājums Administratīvo pārkāpumu kodeksā nav paredzēts, tāpēc sodu nosakām, izvērtējot konkrēto situāciju. Savukārt lielākais sods, ko esam uzlikuši, ir 150 latu par bērnu aprūpes pienākumu nepildīšanu, – uzsver Guntis Gailums.
– Jā, izskatot protokolus un pieņemot gala lēmumu administratīvajā lietā, mēs tomēr ievērojam soda samērīguma principu. Tas nozīmē, ka pirmajā reizē atbilstoši Administratīvo pārkāpuma kodeksam izvēlamies mazāko sodu. Ja gada laikā pārkāpums tiek izdarīts atkārtoti vai pat vairākas reizes, sods ir lielāks. Tas vairāk attiecas uz bērnu aprūpes pienākumu nepildīšanu, kad vecāki tiek sodīti atkārtoti. Vecākiem vai personām, kas viņus aizstāj, var izteikt brīdinājumu vai uzlikt naudas sodu līdz 150 latiem, ja lieta tiek skatīta pirmoreiz. Par tādu pašu nodarījumu, ja tā rezultātā bērns vecumā līdz 16 gadiem izdarījis sīko huligānismu vai lietojis narkotiskās vielas, ubagojis utt., izsaka brīdinājumu, uzliek naudas sodu no 50 līdz 150 latiem, bet par minētajiem nodarījumiem, ja tie izdarīti atkārtoti gada laikā pēc administratīvā soda uzlikšanas, sods ir, sākot jau no 150 latiem, – skaidro Ruta Vizāne, vēršot uzmanību, ka komisijas pieņemto lēmumu ir tiesības apstrīdēt un pārsūdzēt 30 dienu laikā no tā pieņemšanas.
– Līdz šim neviens mūsu pieņemtais lēmums nav apstrīdēts. To lielā mērā var skaidrot ar to, ka komisija, kā iepriekš jau uzsvērām, ievēro soda samērīguma principu un, pieņemot lēmumu, stingri vadās pēc Administratīvo pārkāpumu kodeksa. Dažas sēdes mums ir bijušas ļoti garas, jo jāizskata daudz lietu (vidēji 12-13 protokolu) un jāļauj izteikt savu viedokli abām pusēm. Uz lietām, kur tiek lemts par nepilngadīgu bērnu rīcību, tiek pieaicināti arī bāriņtiesas pārstāvji, lai arī viņi būtu lietas kursā, jo bāriņtiesai jau šīs ģimenes būs jāpatur redzeslokā arī turpmāk. Gribētos, lai jaunajā gadā mūsu komisijai būtu mazāk darba, lai visi ievērotu likumus, nezaudētu pases un nedzīvotu bez personu apliecinošiem dokumentiem. Aicinu ievērot arī pašvaldības saistošos noteikumus; nevar taču automašīnas atstāt, kur katram labpatīk vai zaļajā zonā, tāpat nevar smēķēt sabiedriskās vietās vai mētāt izsmēķus, kur pagadās. Arī šādas lietas ir skatītas pagājušajā gadā un attiecīgi piemēroti administratīvie sodi, – uzsver Ruta Vizāne.
Madonas novada pašvaldības administratīvās komisijas pirmā šā gada sēde notiks nākamajā nedēļā – 15. janvārī. Izskatīšanai komisijā jau ir iesniegti 9 protokoli.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA