Laikraksta “Stars” redakcijā esam saņēmuši vēstuli no madonieša Sanda. Viņš raksta: “Labdien! Ir kādas adreses Madonā, kur nav noslēgti atkritumu izvešanas līgumi, bet cilvēki vai nu ir deklarējušies, vai arī faktiski dzīvo mājā. Rezultātā tiek dedzināti atkritumi pagalmā vai izgāzti mežā Rožu ielas galā. Cik saprotu, aicinājuma vēstules ir atkārtoti ignorētas. Lūdzu rast risinājumu kopējam labumam”.
Pēc vēstules saņemšanas sazinājāmies ar SIA "Madonas namsaimnieks" valdes locekli Oskaru Janoviču, lūdzot komentēt šo situāciju.
– Diemžēl joprojām šī ir liela problēma, kuru grūti kontrolēt, jo mums nav ziņu, kurās adresēs dzīvo, lai noslēgtu līgumus par atkritumu izvešanu. Mēs varam nosūtīt informatīvu vēstuli ar aicinājumu noslēgt līgumu, bet ne vienmēr iedzīvotāji reaģē, – skaidro Oskars Janovičs. – Runājot par šo situāciju, kungam jāvēršas pašvaldības policijā, ja tiek konstatēts, ka atkritumi tiek dedzināti vai izmesti neatļautās vietās. Madonas novada pašvaldības saistošajos noteikumos "Par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu Madonas novadā" ir minēts, ka atkritumu radītājiem un valdītājiem ir aizliegts izvietot (izmest) sadzīves atkritumus tam neparedzētās un nepiemērotās vietās, jebkādā veidā dedzināt sadzīves atkritumus, kā arī pilsētu un ciemu teritorijās dedzināt zarus, lapas, augus u. tml. Katrai mājsaimniecībai ir jābūt noslēgtam līgumam par atkritumu apsaimniekošanu. Par tā nenoslēgšanu ir administratīvā atbildība.
Pašvaldības policijas priekšnieks Valdis Cēpurs norāda, ka šis ir sabiedrībai un videi ļoti būtisks jautājums. – Diemžēl šādi gadījumi joprojām ir aktuāla problēma, īpaši privātmāju sektorā un nomaļākās teritorijās. Pavasara un rudens sezonās biežāk saskaramies ar atkritumu (arī bioloģisko) dedzināšanu ugunskuros, savukārt līgumu neesamība bieži atklājas tieši pēc kaimiņu sūdzībām par piemēslotu apkārtni vai dūmiem. Tomēr jāuzsver, ka sabiedrības izpratne aug – iedzīvotāji kļūst neiecietīgāki pret vides piegružotājiem un arvien aktīvāk ziņo par pārkāpumiem, kas palīdz policijai šos gadījumus veiksmīgāk atklāt un novērst.
Aicinām konkrētās ielas un apkārtnes iedzīvotājus vērsties tieši Madonas novada pašvaldības policijā ar konkrētu informāciju, lai varam nekavējoties uzsākt pārbaudi minētajās adresēs! Atkritumu nelegāla izmešana un dedzināšana ir nopietns pārkāpums, kas apdraud gan dabu, gan līdzcilvēku veselību. Līdzcilvēku iesaiste ir ļoti būtiska, jo policija nevar vienlaicīgi atrasties visur. Ja iedzīvotāji pamana atkritumu dedzināšanu pagalmā vai to izgāšanu mežā (kā minētajā Rožu ielas gadījumā), aicinām nekavējoties ziņot Madonas novada pašvaldības policijai. Ļoti noderīgi ir, ja iedzīvotāji var drošā veidā fiksēt pārkāpumu – nofotografēt vai nofilmēt pārkāpēju, fiksēt transportlīdzekļa reģistrācijas numuru, precīzu laiku un vietu. Tāpat iedzīvotāji var izmantot Valsts vides dienesta mobilo lietotni "Vides SOS", kurā var ērti atzīmēt piegružotās vietas koordinātas un pievienot attēlus. Jo ātrāk un precīzāk tiek saņemta informācija, jo operatīvāk policija var reaģēt un saukt vainīgos pie atbildības, – aicina Valdis Cēpurs. – Saņemot šādu informāciju, pašvaldības policija dodas uz norādīto adresi, lai fiksētu pārkāpumu. Policija sadarbībā ar atkritumu apsaimniekotāju pārbauda, vai konkrētajā adresē ir noslēgts līgums par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu. Saskaņā ar Madonas novada saistošajiem noteikumiem Nr. 13, ikvienam atkritumu radītājam ir pienākums iekļauties pašvaldības atkritumu apsaimniekošanas sistēmā. Pārkāpuma fiksēšana: ja tiek konstatēta atkritumu dedzināšana vai nelegāla izgāšana, policija fiksē pierādījumus un noskaidro vainīgās personas. Pašvaldības policija uzsāk administratīvā pārkāpuma procesu. Pēc lietas materiālu sagatavošanas tie tiek nodoti Madonas novada pašvaldības Administratīvajai komisijai, kas pieņem galīgo lēmumu par soda apmēru. Ja atkritumi izgāzti mežā, procesā var tikt iesaistīts arī Valsts meža dienests vai Valsts vides dienests.
Taujāts, kādi ir sodi par šādu neatļautu rīcību, pašvaldības policijas priekšnieks skaidro: – Sodi ir bargi, un tie ir noteikti Atkritumu apsaimniekošanas likuma 43. pantā:
Par nepiedalīšanos atkritumu apsaimniekošanā (līguma nenoslēgšanu): fiziskajām personām piemēro brīdinājumu vai naudas sodu no 10 līdz 150 naudas soda vienībām (kas naudas izteiksmē ir no 50 līdz 750 eiro), bet juridiskajām personām – no 50 līdz 300 naudas soda vienībām (no 250 līdz 1500 eiro).
Par atkritumu apsaimniekošanas noteikumu pārkāpšanu (atkritumu dedzināšanu, izmešanu mežā u. c.): fiziskajām personām piemēro brīdinājumu vai naudas sodu no 14 līdz 200 naudas soda vienībām (no 70 līdz 1000 eiro), bet juridiskajām personām – no 50 līdz 560 naudas soda vienībām (250 līdz 2800 eiro). Būtiski atzīmēt, ka saskaņā ar Madonas novada saistošajiem noteikumiem administratīvais sods neatbrīvo pārkāpēju no pienākuma novērst pārkāpumu – tātad izmestie atkritumi vainīgajam būs jāsavāc un jānodod legālā veidā, kā arī jāatlīdzina dabai vai trešajām personām nodarītie zaudējumi.
22.05.2026.