Suši mūsdienās ir kļuvuši par iecienītu ēdienu. Tie apvieno ne tikai īpašas garšas un estētisku izskatu, bet arī pacietību, precizitāti un rūpīgu darbu.
Suši gatavošana ir vesels process, kurā svarīga ir katra detaļa: pareizi pagatavoti rīsi, kvalitatīvas sastāvdaļas, produktu svaigums un prasme visu salikt harmoniskā garšu kombinācijā. Tam piekrīt arī Agrita Bogatirjova, uzņēmuma "MakiMad" dibinātāja.
– Suši gatavošana man ļoti patīk. Tā sniedz tūlītēju prieku un piepildījumu, gandarījumu. Pēc profesijas esmu grāmatvede, un šajā darbā tā visa man pietrūkst. Tomēr dzīvē bija savi iemesli un situācija, kas lika daudz ko mainīt un kāpēc suši gatavošana pārauga uzņēmumā, – pastāstīja Agrita Bogatirjova. – Pateicoties īpašam un tuvam draugam, kurš mani stiprināja, motivēja un palīdzēja vienā no smagākajiem dzīves periodiem, un viņa mudināta reģistrēju savu uzņēmumu Uzņēmumu reģistrā 2025. gada 14. jūlijā un kopš aizvadītā gada 19. septembra esmu uzsākusi uzņēmējdarbību "MakiMad" suši ražošanā.
Taujājot, kāpēc izvēlējusies tieši suši gatavošanu, Agrita atzina: – Agrāk strādāju būvkompānijās. Tur bija kolēģis, kurš vienmēr pirmais varēja nodegustēt manus suši un sauca mani par "suši meiteni". Viņš bija viens no motivatoriem, otrs – mana paziņa, kura savulaik uzdāvināja suši kociņus ar iegravētu uzrakstu "Agrita, tu esi labākā". Tas man ir kā talismans, ko rādu arī suši meistarklasēs. Tad es sapratu, ka vēlos turpināt attīstīties šajā virzienā .
Lai gan no malas var šķist, ka suši pagatavošana ir vienkārša rullīšu satīšana, patiesībā lielākais darbs sākas jau sagatavošanas posmā. Jāsagatavo zivis, dārzeņi, mērces, jāiemācās pareizi izvārīt rīsus, kā arī precīzi veidot katru suši gabaliņu, lai tas būtu ne tikai garšīgs, bet arī vizuāli pievilcīgs. Katram suši meistaram ar laiku izveidojas savas receptes, darba ritms un īpašais rokraksts.
– Pirms vairākiem gadiem izmēģināju pagatavot suši. Man tas viss iepatikās. Sāku taisīt draugiem un paziņām. Vēlāk braucu mācīties uz Cēsīm pie Santas Zemītes un korejieša Tianri Cui. Otrs mans skolotājs bija uzņēmējs Ojārs Deksnis no Siguldas, – atminas Agrita. – Cilvēks bauda ar acīm. Ir ļoti svarīgi pasniegt skaisti noformētu ēdienu. Suši gatavošana sniedz prieku, gandarījumu par paveikto un daudz labu vārdu, kas ļauj atiet no ikdienas rūpēm un grāmatveža darba. Esmu pateicīga, ka man bija skolotāji, kuri pamācīja un pastāstīja par labākajiem produktiem, labākajām nori lapām un citām sastāvdaļām, līdz ar to man bija vieglāk uzsākt uzņēmējdarbību. Pats grūtākais un atbildīgākais darbs ir pareizi izvārīt rīsus. Tikpat atbildīga ir sagatavošana – sacepšana, sagriešana. Sagatavošanas process ir visgrūtākais. Sarullēt jau nav tik traki. Man, piemēram, viss ir pēc konkrētiem gramiem. Mēs visu sveram, lai nav tā, ka viens rullītis resns, otrs – tievs. Man ir ļoti svarīgi, lai visi gabaliņi ir vienādi sagriezti, skaisti noformēti un sakārtoti. Lai cilvēkiem ir prieks un svētku sajūta. Rīsus vāra speciālā katlā un sajauc ar pagatavotu marinādi hangiri bļodā. Katram jau ir sava receptūra. Pildījumos var likt, ko vien sirds kāro. Katru recepti esmu izstrādājusi pati, izmēģinājusi, lai var piedāvāt citiem. Suši gatavošana ir citādāka. Es nevarētu katru dienu cept karbonādes vai kaut ko tādu.
Suši gatavošana daudziem kļūst arī par radošu procesu, kur iespējams eksperimentēt ar dažādām garšām un sastāvdaļām – no klasiskajiem laša un garneļu suši līdz pat saldajiem suši desertiem. Tā ir iespēja radīt prieku cilvēkiem, pārsteigt ar jaunām idejām un vienlaikus radīt īpašu atmosfēru, kur ēdiens kļūst par kopā būšanas un emociju daļu.
– Jau vairākkārt esmu vadījusi meistarklases. Nekad nedomāju, ka varētu uzstāties auditorijas priekšā. Kad konkursā "Madona var labāk" bija jāiet aizstāvēt savu projektu, domāju – kā es to vispār izdarīšu, kur gan bija tie augstskolas laiki, kad pēdējo reizi uzstājos? Rezultātā man ļoti patīk citiem mācīt gatavot suši. Meistarklases ir pieprasītas. Tagad būs jau otrā Limbažos un Madonā. Esmu tās vadījusi arī Gustavskolā, "Baltajā ūdensrozē" Madonā, arī Raunā. Cilvēki nāk, interesējas par veselīgu dzīvesveidu. Un interesanti ir tas, ka nāk arī vīrieši. Atmosfērai ir ļoti liela nozīme. Ja pats esi pozitīvs un foršs, tad arī pārējie tādi kļūst, – atzina Agrita. – Bet mājās jau arī var taisīt suši – visas sastāvdaļas var nopirkt veikalā. Tikai tas ir finansiāli dārgi un laikietilpīgi. Kad cilvēks pats pamēģina un sapērk visu nepieciešamo, tad saprot, ka dažreiz vieglāk ir pasūtīt. Ja taisa tikai mazliet, tas nav izdevīgi. Bet pamēģināt noteikti vajag. Ļoti priecājos par saviem meistarklases dalībniekiem, kuri sūta man atskaites – foto ar pašu pagatavotajiem suši un atziņas, kā viņiem pašiem veicās. Atgriezeniskā saite ir patīkama.
Taujājot, kuri ir iecienītākie suši, Agrita norādīja: – Mums ļoti iecienīta ir garneļu tempura. Tas ir karstais suši – fritēts panko rīvmaizē ar kraukšķīti. Humoram – ne tikai cilvēkiem garšo karstie suši, bet arī mūsu kaķim garšo karstais suši ar siera cepurīti. Bet katram jau sava gaume. Mums ir liela daudzveidība – aukstie, karstie, arī veģetārie suši. Ir poke bļodas, suši burgeri, suši torte. Mēs gribam pamēģināt arī saldo suši. Vienu reizi mēģinājām, bet vēl nevaram atkost, no kā viņiem tā pankūka taisīta, jo izskatās tiešām kā pankūka. Vienu taisījām ar šokolādi, otru ar vaniļu un zemenēm. Domājam, ar ko varētu pārsteigt un iepriecināt viesus Mājas kafejnīcu dienās.
15.05.2026.