Izskanējis 2009. gads, kas iezīmējās ar būtiskām izmaiņām Latvijas administratīvi teritoriālajā kartē. Pēc pašvaldību vēlēšanām darbu 1. jūlijā sāka jaunievēlētās novadu domes, kas ienesa arī jaunas vēsmas līdzšinējo pašvaldību darbā.
Viens no jauninājumiem Madonas pilsētā nenoliedzami ir gadatirgu tradīcijas iedzīvināšana tās vēsturiskajā tirgus laukumā. Sākot ar septembri, tie Saieta laukumā notika katru mēnesi līdz pat Ziemassvētkiem. Arī Kartupeļu svētki pagājušajā gadā Madonas pilsētas centrālajā laukumā tika sarīkoti pirmoreiz. Turklāt pērn septembrī tika atklāts arī zemnieku tirdziņš Saules ielā 2a.
Uz jautājumu, vai gadatirgi notiks arī jaunajā – 2010. – gadā, apstiprinoši atbildēja gan pašvaldības tirgus koordinatore Nadežda Seļma, gan Madonas novada domes priekšsēdētāja vietniece Daiga Elga Ābola, piebilstot, ka gada pirmajos mēnešos gan būs pārtraukums, jo atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem gadatirgus var rīkot tikai 8 reizes gadā, bet, sākot ar pavasari – Lieldienu tirgu, tie atkal notiks. Katrā ziņā Madonas novada pašvaldība šo likumā paredzēto iespēju noteikti izmantošot pilnā apmērā, tātad šogad Madonā, Saieta laukumā, notiks 8 gadatirgi.
– Gadatirgu rīkošanu Saieta laukumā vērtēju pozitīvi. Tas ir izdevies pasākums, ko iespējams vēl uzlabot gan organizatoriski (sastādot gadatirgu norises kalendāru visam gadam), gan arī vairāk piesaistot tirgotājus un pircējus. Nedēļas nogalē pašvaldības tirgū, līdzīgi kā iepriekšējā gadā, darbosies arī zemnieku tirdziņš, pie tam, cerams, daudz aktīvāk savu produkciju piedāvās ne tikai zemnieki, bet arī individuālā darba veicēji, kurus pašvaldībai vajadzētu vairāk atbalstīt. Līdzīgi kā Rīgā, kur viņi tiek aicināti pārdot pašražoto produkciju pat lielveikalos. Manuprāt, arī mums pie tā šajā gadā būtu jāpiestrādā, jo, kā rāda Madonas Valsts ģimnāzijas un citu skolu mācību firmu pieredze, viņu darinājumi ir ļoti pieprasīti un ātri tiek izpirkti. Tik izdomas bagātu un darboties varošu cilvēku ar tik brīnišķīgām iemaņām nevienā citā pasaules valstī kā vienīgi Latvijā, man šķiet, nav, kur tā šuj, tamborē, ada… Un viņus noteikti vajag atbalstīt, tāpēc domāju, ka zemnieku tirdziņš būtu jāpaplašina un jādod iespēja savus izstrādājumus pārdot arī mājražotājiem un individuālā darba veicējiem, – uzsvēra Daiga Elga Ābola.
Vaicāta, vai pašvaldībai, pārņemot gadatirgu organizēšanu savās rokās, ir izdevies papildināt Madonas novada pašvaldības budžetu, viņa atzina, ka ir arī finansiāli ieguvumi. No šā viedokļa raugoties, īpaši veiksmīgi bija Kartupeļu svētki, kad tika iekasēta tirgus nodeva ap 1000 latu, bet pārējos gadatirgos tā ir bijusi 500-700 latu robežās.
– Šajos grūtajos laikos, kad būtiski samazināts ne tikai valsts, bet arī pašvaldības budžets, tā, domāju, ir vērā ņemama summa, – uzskata Daiga Elga Ābola.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA
AGRA VECKALNIŅA foto