Trešdien, 15. augustā, notiks biškopju seminārs Liezēres pagasta zemnieku saimniecībā "Mežvidi" pie Ingrīdas un Ilmāra Šķēliem. Seminārā piedalīsies un par jaunāko informēs arī LBB Vidzemes novada konsultante Sandra Biļinska.
Z/s "Mežvidi" nedaudzu gadu laikā ir izdevies izveidot 220 saimju lielu dravu. Šī nav vienīgā saimniecības nozare. Vēl ir zivju dīķu saimniecība un tūrisms, tiek atjaunots Linkas krogs. Ar saimnieku laipnu gādību varēs nobaudīt arī kādu kūpinātu zivi un izbraukt ar laivu.
Saimnieku uzņēmība ir pamanīta plašākā mērogā. Z/s "Mežvidi" šogad startē konkursā "Sējējs 2007", izvirzīti konkursa 2. kārtā netradicionālajā lauksaimniecībā.
Biškopībā medus gads šogad ir ļoti viduvējs vai daudziem pat slikts. Īpaši vīlušies būs tie, kas salīdzina ražu ar diviem iepriekšējiem gadiem. Šeit salīdzināt nav jēgas, jo abi bija Latvijai pilnīgi netipiski medus rekordgadi.
Pavasaris sākās ļoti cerīgi, jau izskanēja ziņa, ka Latvijā atkal kārtējais medus gads, taču ar to pašu arī medus straumes apsīka. Laika apstākļi vasarā samērā normāli, tomēr medus stropos īpaši neuzkrājas.
Domāju, ka pie vainas samērā vēsās naktis, kas ļoti svarīgas ziedam, lai bagātīgi izdalītos nektārs.
Atcerēsimies arī, ka pavasaris šogad sākās apmēram trīs nedēļas agrāk. Nektāru bites varēja sākt vākt ievērojami agrāk, bet kopumā raža laikam būtu bijusi pilnīgāka, ja viss ziedētu ierastajos laikos.
Vēl pie šā gada iezīmēm jāmin, ka šis bija no tiem retajiem gadiem, kad atmaksājās nektāraugu audzēšana.
Šiem saimniekiem stropi šogad tomēr medus pilnāki. Šogad var arī teikt, ka raža precīzi atbilst ieguldītajam darbam. Agro ienesumu varēja izmantot, ja bija spēcīgas, labi pārziemojušas saimes. Vēlāk sākās bišu spietošana. Jo veiksmīgāk ar to tika galā, jo pilnāki stropi.
Pulcēšanās semināram 11.30 pie Liezēres benzīntanka. Līdzi ņemams "groziņš". Uz tikšanos!
Autors: JĀNIS PURIŅŠ
Latvijas Biškopības biedrības Madonas rajona nodaļas vadītājs