Nesen kāda „Stara" lasītāja pauda savu neapmierinātību par to, ka viņas vīrs invalīds sodīts par auto novietošanu invalīdu stāvvietā pie veikala „Maxima" invalīdiem paredzētā vietā, jo nebija attiecīgas atļaujas. Pats bijis neizpratnē par to, ka viņa invalīda apliecība nedod tiesības izmantot invalīdiem paredzēto stāvvietu un ticis sastādīts pārkāpuma protokols.
Galvenais nosacījums – stāvvietas drīkst izmantot tikai tie invalīdi, kuriem ir speciālas atļaujas, bet invalīda apliecība šādas tiesības nedod. Turklāt atļauja izdota personai, nevis transporta līdzeklim. Invalīdu stāvvietas ir par metru platākas nekā parastās. Tā ir vienīgā iespēja cilvēkam ar nopietniem kustību traucējumiem iekāpt un izkāpt no mašīnas.
Lai cilvēki ar pārvietošanās traucējumiem – invalīdi, kuriem ir autovadītāja apliecība vai kuri pārvietojas kā pasažieri, varētu saņemt jauno invalīdu stāvvietu izmantošanas karti, viņiem jādodas uz tuvāko Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) nodaļu, līdzi ņemot jau esošo Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) izziņu par medicīnisko indikāciju noteikšanu speciāli pielāgota vieglā automobiļa iegādei un pabalsta transporta izdevumu kompensēšanai saņemšanai.
Turklāt būs nepieciešams arī uzrādīt personu apliecinošu dokumentu vai Latvijā izsniegtu vadītāja apliecību, kā arī iesniegt vienu 3 × 4 centimetru fotogrāfiju.
Invalīdu stāvvietu izmantošanas kartes izsniedz CSDD nodaļas visos valsts rajonos.
Labklājības ministrija uzsver, ka cilvēkiem ar pārvietošanās traucējumiem nav atkārtoti jāiziet VDEĀVK, jo invalīdu stāvvietas izmantošanas kartes saņemšanai nepieciešamā izziņa tiek izsniegta, jau nosakot invaliditāti.
Stāvvietu karšu pielietošanas būtība ir tā, lai invalīdiem ar pārvietošanās traucējumiem, īpaši tiem, kas pārvietojas ratiņkrēslos, būtu pieejamas stāvvietas atbilstoši viņu speciālajām vajadzībām – tām ir jābūt platākām, lai invalīds ratiņkrēslā varētu brīvi izkļūt un iekļūt automobilī. Minētās kartes ir derīgas arī visā Eiropas Savienībā.
Lai cilvēkiem ar 1. grupas redzes invaliditāti atvieglotu pārvietošanos un sniegtu iespēju nokļūt tuvāk nepieciešamajam objektam, arī cilvēki ar redzes invaliditāti turpmāk varēs izmantot invalīdu stāvvietas. Tas nozīmē, ka automašīnas, kuru pasažieri ir 1. grupas redzes invalīdi, būs atļauts novietot invalīdu stāvvietās, ja automašīnas salonā pie priekšējā stikla būs novietota invalīdu stāvvietu izmantošanas karte. Šo karti izsniedz Ceļu satiksmes drošības direkcija, pamatojoties uz Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas sniegto informāciju.
Jāatgādina, ka pašlaik invalīdu stāvvietas drīkst izmantot cilvēki ar invaliditāti, kuriem ir pārvietošanās traucējumi, pamatojoties uz minētās komisijas vai tās struktūrvienības izsniegtu izziņu par medicīnisko indikāciju noteikšanu, lai varētu iegādāties speciāli pielāgotu vieglo automašīnu un saņemtu pabalstu transporta izdevumu kompensēšanai.
Invalīdu stāvvietu izmantošanas karti izdod nevis automašīnai, bet konkrētam cilvēkam, kas nodrošina tās izmantošanu, kā arī pasažierim bez vadītāja apliecības un personīgās automašīnas. Bēdīgā puse ir tā, ka dažkārt stāvvietu kartes tiek nodotas radiniekiem, draugiem un bieži vien stāvvietās var redzēt, ka, lai gan cilvēkam nav nekādas invaliditātes, viņš tomēr izmanto stāvvietu karti. Ir daudz fiziski veselu cilvēku, kuri bez sirdsapziņas pārmetumiem novieto mašīnu invalīdu stāvvietās, kamēr cilvēks ar invaliditāti savā mašīnā riņķo atkal un atkal apkārt kvartālam brīvas vietas meklējumos.
Lappusi sagatavoja
AGRIS VECKALNIŅŠ