Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Bezdarba līmenis var sasniegt 20%

Redakcija

Autors • 15.12.2009.

Burtu lielums

Nākamajā gadā Latvijā kādu mēnesi bezdarba līmenis var sasniegt 20% vai tuvu tam, prognozē Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) direktore Baiba Paševica.

Vidējais bezdarba līmenis valstī 2010. gadā varētu būt 15-16%, kas lielā mērā būs atkarīgs no kopējās ekonomiskās situācijas attīstības. 2009. gada sākumā bezdarba līmenis Latvijā bija 7% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem, savukārt decembra vidū tas jau bija 15,6%.

NVA direktore prognozē, ka 2010. gada sākumā vēl būs vērojama bezdarba līmeņa pieauguma tendence, taču tā vairs nebūs tik strauja kā šogad. Viņa pieļauj, ka nākamais gads būs zināms stabilitātes gads, kad dažos mēnešos bezdarbs vairs nepieaugs un kādu mēnesi tas pat var samazināties. To, kā nākamgad attīstīsies situācija bezdarba jomā, noteiks ekonomiskās situācijas virzība – ja tā nestabilizēsies un investīcijas valstī neienāks, radot jaunas darbavietas, tad situācija būs bēdīgāka.
Kopumā, pasliktinoties ekonomiskajai situācijai, palielinās bezdarbnieku skaits valstī.
To, ka bezdarbnieku skaita pieaugums vērojams arī bijušā Madonas rajona teritorijā, apstiprināja arī NVA Madonas filiāles vadītājas vietniece Lilita Pavloviča.

– Bezdarbnieku skaits pieaug ar katru mēnesi. Neviens mēnesis nav bijis tāds, ka pieaugums samazinātos vai paliktu nemainīgs. 30. novembrī bezdarbnieku skaits pie mums bija 3285, bet 13. decembrī – jau 3399 bezdarbnieki, tas ir 17%. Bijušajā Madonas rajonā bezdarba līmenis jau tradicionāli ir nedaudz augstāks par vidējo valstī, – pastāstīja Lilita Pavloviča.

Kopumā viņa piekrīt NVA direktores paustajām prognozēm par situāciju ar bezdarbu nākamajā gadā. Pirmajos 2010. gada mēnešos pieaugums būs noteikti, taču to, kā situācija veidosies tālāk, šobrīd ir grūti prognozēt.

Šajā laikā NVA Madonas filiālē ir pieaudzis arī bezdarbnieku rindu garums, jo uz Madonu reģistrēties brauc arī rīdzinieki, ko var izskaidrot ar krietni vien garākajām bezdarbnieku rindām Rīgā.

– Janvārī brauksim uz pagastiem, jo ir cilvēki, kuri nevar atļauties apmeklēt mūsu filiāli Madonā. Cilvēki varēs gan pagarināt savu bezdarbnieka statusu, gan reģistrēties no jauna, – informēja Lilita Pavloviča.

Vaicāta par to pasākumu klāstu, ko NVA šobrīd spēj piedāvāt bezdarbniekiem, NVA Madonas filiāles vadītājas vietniece norādīja, ka bezdarbnieki ļoti aktīvi izmanto darba praktizēšanu pašvaldībās jeb tā saucamo „100 latu" pasākumu. Ir pat izveidojušās rindas. Aktuālas joprojām ir arī apmācības programmas gan profesionālajā, gan neformālajā izglītībā.

Autors: EGILS KAZAKEVIČS

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px