Pagājušajā nedēļā Madonu apmeklēja SIA „Valmieras TV" valdes priekšsēdētājs Ingemārs Vekteris, kas šo reģionu pēdējo divu gadu laikā apciemo diezgan bieži.
– Kopš regulāri braucu uz Madonu, esmu atklājis šīs vietas (rajona) unikalitāti. Īsti nezinu, kas tai ir pamatā, taču šim reģionam un cilvēkiem, kas te dzīvo, piemīt fantastiska aura. Varbūt paši vietējie to tā ikdienā neizjūt, taču, salīdzinot Madonu ar jebkuru citu Latvijas vietu, redzu te vēlmi strādāt un gaisā virmojošo pozitīvismu. Iespējams, to labāk izjūt cilvēks, kas atbraucis no malas, taču esmu pārliecināts, ka tās nav tikai manas izjūtas, – savos iespaidos dalījās Ingemārs Vekteris.
Liela izaugsme gada laikā
Viņa pagājušās nedēļas apmeklējums iekrita simboliskā laikā, jo nule kā ēterā bija aizgājis 100. ziņu sižets par Madonu un bijušā rajona teritoriju.
– Ziņu sižeti un arī raidījumi (tie top retāk) šobrīd ir tādā apjomā, ka grēks būtu sūdzēties. Mums ir bijuši centieni aktivizēt savu darbību arī citviet Vidzemē, taču rezultāti ir dažādi. Daudz ko nosaka tas, cik aktīvs ir pats reģions un tā cilvēki, un Madonas rajona teritorija šajā ziņā izceļas ar lielu aktivitāti. Nesen apmeklēju citu valsti un kādas pilsētas ar 100 000 iedzīvotāju vietējā TV pavaicāju: „Kāpēc jūs neveidojat ziņas?" Atbilde bija: „Bet te jau nekas nenotiek!" Ir interesanti salīdzināt
100 000 iedzīvotāju pilsētu, kurā nekas nenotiek, ar reģionu, kurā ir daudz mazāk cilvēku, taču daudz notikumu, – komentēja SIA „Valmieras TV" valdes priekšsēdētājs.
Viņš atzina, ka šajā aptuveni gadu ilgajā periodā, kopš tiek veidoti sižeti par Madonas un pārējiem bijušā rajona novadiem, ir bijusi vērojama izaugsme gan kvalitātē, gan apjomā. Ir lietas, ko var apgūt un iemācīties tikai praksē, nevis apgūstot teoriju.
– Šo izaugsmi kvalitātē apstiprina arī objektīvi argumenti, proti, Madonā veidotie sižeti tiek regulāri doti arī LTV novadu ziņu raidījumiem vai pat „Panorāmai". No LTV mēs regulāri saņemam atsauksmes un savu sižetu vērtējumu, un līdz šim negatīvi tie nav bijuši. Arī mūsu televīzija dod lielu radošu brīvību sižetu veidotājiem. Nekad nav bijis tā, ka šlagbaums priekšā – nē, šis sižets netiks pārraidīts! Tiesa, cenšamies, lai tiek ievēroti vairāki pamatprincipi, kas no žurnālistu ētikas viedokļa ir mūsu televīzijai būtiski. Vēlamies, lai sniegtā informācija būtu objektīva, lai uzkrītoši kaut kas netiktu pelts vai pārslavēts. Vienlaikus mēs uzskatām, ka publiskajā telpā jau pietiek ar to negatīvismu, kas virmo nacionālajos plašsaziņas līdzekļos, tādēļ pozitīvās ziņas savā TV kanālā cenšamies uzsvērt vairāk, parādot to, ka viss nav tik slikti un reģionos notiek arī kas labs, – Vidzemes televīzijas uzdevumus nedaudz ieskicēja Ingemārs Vekteris.
Vidzemes TV sižetu veidotāja Dzintra Stradiņa atzina, ka viens no sižetiem, ar kuru vietējā komanda ļoti lepojas, ir Varakļānu novada pēcvēlēšanu tautas sapulces atspoguļojums.
– Lepojos ar to, ka sižetā spējām atspoguļot abu pušu viedokļus. Pēc tā noskatīšanās man piezvanīja kāda pieredzējusi žurnāliste un vaicāja, kāpēc mēs sižetā neesam pateikuši, kuri ir „labie" un kuri – „sliktie". Taču tāds nav mūsu uzdevums un mēs neesam tiesīgi to darīt, – komentēja Dzintra Stradiņa.
Viņa atzina, ka radošā brīvība, veidojot sižetus, ir liela un materiālu saskaņošana ar televīzijas galveno redaktori Guntu Matisoni ir auglīgs darbs. Nekad nav bijis uzstādījuma, ka šis temats der, bet cits – neder un to ēterā nevar laist. Protams, sižetu tematikai piemīt arī zināms sezonāls raksturs. Uz rudens un ziemas pusi vairāk sižetu ir par kultūras aktivitātēm, bet vasarā priekšroka tiek dota saimnieciskām tēmām.
Ingemārs Vekteris vēlējās akcentēt arī kādu problēmu, kas valda Latvijas plašsaziņas līdzekļos.
– Nezinu, kādu apsvērumu dēļ nacionālie plašsaziņas līdzekļi, it īpaši televīzijas, nenovērtē reģionālo notikumu nozīmību. Lielajos ziņu raidījumos dominē Ministru kabinets, Saeima un notikumi, kas saistīti ar Rīgu. Iespējams, ka tas radies no daudzkārt izjustās attieksmes, ka Rīga ir visa Latvija, bet tas, kas ārpus galvaspilsētas, ir mazsvarīgs. Varbūt tam ir arī kaut kāds ekonomisks pamatojums, taču mēs cenšamies parādīt, ka Latvija nav tikai Rīga. Dažreiz mums tas izdodas, taču ir reizes, kad rīdzinieki diezgan cieši turas pie savas mentalitātes, – norādīja Ingemārs Vekteris.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS 10.12.2009.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS
AGRA VECKALNIŅA foto