Pēc aizvadītā gadatirgus Saieta laukumā „Stara" redakcijai piezvanīja SIA „Madonas viesnīca" darbiniece, lai noskaidrotu atbildi uz, kā viņa ir novērojusi, aktuālu jautājumu gadatirgu laikā – kāpēc cilvēki izmanto tieši viesnīcas labierīcības?
Gadatirgus tiek rīkots Saieta laukumā, un turpat blakus atrodas domes ēka, kur iedzīvotāji drīkst izmantot sabiedrisko tualeti, turklāt tirgus organizatori ir parūpējušies arī par pārvietojamām tualetēm. Taču jau no paša rīta gadatirgus dienā tirgotāji devās pa jau iemītu taciņu uz viesnīcas labierīcībām.
– Šī problēma pastāv jau gadiem; tik ilgi, cik vien tiek rīkoti gadatirgi Saieta laukumā. Kaut arī cilvēki varētu iet uz domes labierīcībām, tur dodas retais, jo, iespējams, ir nedaudz neērti izmantot oficiālās ēkas tualetes, iebraucējiem varbūt noderētu norādes, kur tieši tualete atrodas. Piemēram, kad bija Kartupeļu svētki, tirgotāji jau astoņos no rīta nāca iekšā viesnīcā, jo, pirmkārt, nezināja, kur citur meklēt labierīcības, un, otrkārt, bija pārsaluši. Dažos gadījumos pat vārījām tēju, kafiju, lai cilvēki sasildās. Daži nāca ar maziem, nosalušiem bērniem – bija žēl. Taču vajadzētu saprast arī mūs – ja ļaudis masveidā izmanto viesnīcas tualeti, loģiski, ka rodas lielāka netīrība, tērējas ūdens un tualetes papīrs, par ko jāmaksā mums no savas kabatas. Ja kādu neielaidām, tikām gan nolamāti, gan nosaukti par neiejūtīgiem. Bet par šo jautājumu būtu jādomā gadatirgus organizatoriem. Ja viņi saaicina tirgotājus no visām pusēm, tad arī šī problēma pašiem jārisina. Aizvadītā gadatirgū gan apmeklētāji, gan tirgotāji jau no rīta stāstīja, ka noorganizētā pārvietojamā tualete nav īpaši tīra, tajā nav patīkami ieiet. Un atkal – nāca pie mums. Ar cilvēku neapmierinātību mums jāsaskaras katra gadatirgus laikā. Iepriekš mums bija prakse, ka organizatori ar „Madonas viesnīcu" vienojas par simbolisku samaksu, lai tirgus viesi un apmeklētāji var izmantot mūsu tualeti. Tā kā tagad neviens vairs par šo variantu nav interesējies, teorētiski cilvēkus labierīcībās ielaist nedrīkstam, kaut vai pēc sanitārajiem noteikumiem. Nemaz nerunāsim par to, ka mašīnas tiek bez konsultēšanās atstātas priekšā viesnīcas klientu mašīnām, – situāciju sīkāk iezīmēja zvanītāja.
Rādās, kamēr iedzīvotājiem gadatirgi ir teju vai svētki, viesnīcas darbiniekiem tie sagādā vienīgi raizes.
Madonas pilsētas pārvaldes vadītājs Guntis Ķeveris gan negribēja piekrist, ka gadatirgu rīkotāji nebūtu parūpējušies par iespēju tirgotājiem un apmeklētājiem par velti izmantot sabiedriskās tualetes: – Uz katru gadatirgu īrējam divas pārvietojamās tualetes no AS „Madonas ūdens", un tās vienmēr ir tīras, sanitārajiem un estētiskajiem standartiem atbilstīgas. Arī Kartupeļu svētkos nekādas problēmas ar tualetēm netika novērotas. Neticu, ka uz pagājušo gadatirgu tika atvestas neiztīrītas tualetes. Šeit drīzāk jādomā par dažu tirgotāju godaprātu, jo viņi parasti sabrauc jau iepriekšējās dienas vakarā, tad pat, kad tiek atvestas tualetes. Varbūt kāds no viņiem nav bijis tik tīrīgs, kā rezultātā tualetes no rīta dažiem šķitušas antisanitāras. Aiz katra tualetes apmeklētāja, protams, stāvējuši neesam. Taču paldies par informāciju – tā kā tirgiem parasti ir piesaistīti arī sētnieki, strādnieki, varbūt varēsim palūgt, lai viņi ik pa laiciņam turpmāk pārbauda tualetes.
Autore: LAURA VOITIŅA