Nu jau otro gadu pašu mājās – Madonas mūzikas skolā – skolēnu rudens brīvlaikā klavierspēles skolotāji cēla savu kvalifikāciju. Uz docentes Noras Lūses rīkotajiem meistarkursiem dalībnieki kuplā skaitā bija sabraukuši no Vidzemes un Latgales reģiona.
Šis fakts liecina par pasākuma lietderību. Meistarklasēs piedalījās arī mūsu skolas audzēkņi: Ilze Leve, Sandija Veipa (skolotāja Līga Cepīte), Anastasija Jekimova (skolotāja Tatjana Savicka) un Cesvaines mūzikas un mākslas skolas audzēkne Beatrise Bandeniece (skolotāja Ilze Tomsone).
Kursa programmā pamatā: darbs pie 19. gadsimta divu komponistu romantiķu – Frederika Šopēna un Pētera Čaikovska – skaņdarbu interpretācijas. Šo komponistu izvēle nav nejauša, Šopēnam šogad aprit 250 gadu kopš dzimšanas, 5. decembrī Kokneses mūzikas skolā tiek rīkots Čaikovska klaviermūzikas konkurss, kam tiek gatavoti arī Madonas mūzikas skolas audzēkņi.
Kursu pirmās dienas pusē poļu viesprofesors Slavomirs Vilks no Gdaņskas konservatorijas 12 audzēkņus no dažādām mūzikas skolām centās pietuvināt Šopēna mūzikas izjūtai. Tā bija vērtīga skola ne tikai audzēkņiem, bet arī viņu skolotājiem. Pēcpusdienā par jaunākajiem pianistiskajiem paņēmieniem uzzinājām meistarklasē no pianistes Artas Arnicānes, kas pašlaik papildina zināšanas Cīrihē.
Docente Nora Lūse savā meistarklasē strādāja ar audzēkņiem, kuri bija apguvuši P. Čaikovska skaņdarbus, gatavojoties konkursam. Viņa bagātināja mūs ar izmeklētiem, trāpīgiem izteicieniem.
Vakarā notika Slavomira Vilka koncerts Madonas kultūras namā. Tik daudz Šopēna mūzikas vienā vakarā Madonas kultūras nama zālē noteikti nav skanējis. Starptautisko konkursu laureāts profesors Slavomirs Vilks klausītājiem vairāk nekā stundas garumā deva iespēju izbaudīt sava tautieša romantiķa virtuoza garastāvokļa maiņas klaviermūzikā. Kā krāšņu ziedu buķeti F. Šopēna 24 prelūdijas Slavomirs Vilks šajā vakarā ļāva izsmaržot klausītājiem, saglabājot brīnišķīgo smaržu arī pēcatmiņā. Prelūdijas izskanēja vienā elpas vilcienā. Priekšnesums bija tehniski nevainojams, bez jebkādas ārišķības. Dvēseliski augsta kultūra strāvoja no 28 gadus jaunā profesora. Publika atradās pilnīgā priekšnesuma suģestijas iespaidā, bija sajūta, ka pat puteklīti nokrītam varētu sadzirdēt.
Lai paspētu pēc iespējas vairāk īsā laikā uzzināt un apgūt ko jaunu, otrajā dienā darbs sākās jau pulksten 8. Te nu lieti noderēja DVD iekārta, kas savulaik mūzikas skolai tika iedāvināta. Skatījāmies 20. gs. atskaņotājmākslas vēstures filmas. Noras Lūses vadībā notika lekcijas-diskusijas par repertuāra izvēli mūzikas skolā, nodarbību satura un formas principiem, par kinētisko pieeju klavierspēlē.
Tālākizglītības kursu apliecības saņēma 29 skolotāji. Tika ieskicēta jau nākamo kursu programma. Pēc Noras Lūses domām, interesanta būtu iepazīšanās ar P. Čaikovska laikabiedru, krievu komponista, daudzu slavenību: A. Gedikes, A. Goldenveizera ievērojamu mūziķu pedagoga Paula Pāpsta pedagoģiskajiem principiem. Viņš savulaik, 19. gs. 70. gados, nodibinājis privāto mūzikas skolu Rīgas centrā, Aleksandra (tagad Brīvības) ielā. Vērtīgi būtu iedziļināties arī mūsu pašu latviešu komponistu klasiķu devumā.
Tālākizglītības kursu vadītāja Nora Lūse atzinīgi novērtēja kursu koordinatores, mūsu mūzikas skolas klavierspēles nodaļas vadītājas Ilzes Tomsones paveikto.
Izmantosim iegūtās zināšanas savā darbā ar audzēkņiem un gaidīsim nākamos kursus!
Autore: INGRĪDA GAILĪTE,
Madonas mūzikas skolas direktora vietniece
mācību un audzināšanas darbā