Bērzaunes pagasta "Atpūtas", kur saimnieko Dzintras un Ivara Ķirpu ģimene, ir pazīstamas ar lauku tūrisma piedāvājumu – brīvdienu māju, ko pagājušajā nedēļā tuvāk iepazina tūrisma uzņēmēju interešu klubiņš.
Madonas novadu tūrisma pakalpojumu sniedzēju klubiņš tika izveidots pēc uzņēmēju iniciatīvas, lai veidotu saliedētu uzņēmēju sadarbības tīklu, jo kvalitatīva tūrisma piedāvājuma attīstībā liela nozīme ir tūrisma nozares uzņēmumu sadarbībai. Tajā apvienojušies ģimenes tūrisma uzņēmumu saimnieki. Klubiņš aktīvi darbojas jau divus gadus. Tūrisma pakalpojumu sniedzēji tiekas apmēram sešas reizes gadā. Klubiņš praktizē, ka tikšanās katru reizi notiek kādā no tūrisma uzņēmumiem, kur dalībnieki var iepazīties ar uzņēmuma darbību un pieredzi. Kopā sanākšanas neaprobežojas tikai ar uzņēmumu apskati, tiek apspriesti visdažādākie jautājumi un problēmas, kas skar uzņēmēju intereses. Tiekoties neformālā vidē, tiek veicināta informācijas apmaiņa un attīstītas jaunu projektu idejas. Klubiņa aktīvākā darbība notiek no rudens līdz pavasarim.
Brīvdienu māja, saukta par pirtiņu
Saimniece Dzintra Ķirpe stāsta, ka pirtiņai būs deviņi gadi, bet sākumā tā tika celta ne jau tūristiem.
– Vectēva mantojums bija mežs, un no tā tika sagatavoti visi materiāli pirtij, kas sanāca par daudz liela. Tolaik sāka attīstīties arī lauku tūrisms, bet man, kas pēc specialitātes ir bērnudārza audzinātāja, nostrādājusi tajā 14 gadu, nebija tādas domas, ka varēšu strādāt kādā citā jomā, kur nu vēl uzņemt viesus. Tad ar veselību sanāca tā, ka paliku mājās, un bija jādomā, kā izmantot to, kas "Atpūtās" ir, ko var piedāvāt arī citiem. Ļoti patīk strādāt ar cilvēkiem, un es nenožēloju, ka esmu izvēlējusies lauku tūrismu, – atklāj Dzintra.
Sākumā par "Atpūtām" nav bijis nekādas reklāmas, bet tā aizgājusi "no mutes mutē", ka tepat tuvumā ir tāds pirts namiņš. Kopš Sanita Soma koordinē tūrisma attīstību Madonas rajona pašvaldības Vidzemes reģionālajā informācijas centrā, tūrisma uzņēmumu reklāma ir sakārtota, arī par "Atpūtām" ir informācija interneta mājas lapā www.madona.lv.
Uz jautājumu par to, kad vairāk uz laukiem brauc ciemiņi, "Atpūtu" saimniece atbild: – Pie mums vairāk brauc vasarā, jo naktsmītnes ir tikai vasarā, kad viesu rīcībā ir otrais stāvs, āra lapene, iespēja rīkot pikniku, nakšņot telšu vietā. Vasarā gandrīz visas sestdienas ir aizņemtas, kādreiz bija pat divi un vairāk pieprasījumu, tagad vairs tā nav. Ziemā brauc vairāk pērties pirtiņā, ņem līdzi savas slotiņas, kuriem nav, tiem iedodam. Tā ir slapjā pirts, kur var uzmest garu, izmantot dažādas aromātiskās eļļas, medu, nopērties ar slotām, pēc tam atvēsināties dīķī. Ir ģimenes, kas te ierodas regulāri. Šajos ekonomiski saspringtajos apstākļos arī cenas ir palaistas uz leju, bet acīmredzot lauku apceļošanai šis nav tas labākais laiks.
Jāmācās "aptamborēt"
Dzintra jau ir sapratusi, ka nepietiek tikai ar pirtiņu vien, jādomā, ko vēl lauku apceļotājiem piedāvāt.
– Jāatrod, kas ir tas, ar ko varam izcelties. Tas redzamais ir sakopta lauku vide. Pēc Aijas Kaškures vadītajiem kursiem atgriezos ar tādu enerģiju, ka uztaisīju uzreiz divas jaunas dobes. Ir idejas, ko ieraugi pie kolēģiem, ko var pārņemt, bet parasti jau katrs cenšas izdomāt ko savu. Katru gadu ir jāatrod kas tāds, ar ko tūristus piesaistīt. Ja nav nekā jauna, jāgudro, jāliek lietā fantāzija, kā pasniegt to, kas ir. Mums jau kursos stāstīts, ka jāmāk idejas "aptamborēt", jāprot būt par gidu, apspēlēt katru taku un zemes stūrīti, prast izdomāt stāstus, zināt teikas un leģendas.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS 22.10.2009.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
OĻĢERTA SKUJAS foto