Izglītības un zinātnes ministrija nākusi klajā ar ierosinājumu nākamajā mācību gadā sākt mācības 1. klasē no sešu gadu vecuma. Madonas rajona padomes administrācijas izglītības pārvaldes vadītāja Veronika Caune gan apgalvo, ka pāragri par to spriest, jo ir ļoti daudz pamatotu pretargumentu šai idejai. Kā vērtējat šo ministrijas ierosinājumu, vakar vaicāju Madonas novada domes priekšsēdētāja vietniecei Daigai Elgai Ābolai un Lubānas novada domes priekšsēdētājam Tālim Saleniekam.
Bērnība ir jāizdzīvo
– Es katrā ziņā pret to izturos noraidoši, jo savulaik mans bērns jau šādā eksperimentā piedalījās un sāka mācīties 1. klasē sešu gadu vecumā. Manuprāt, bērnam ir jāizdzīvo bērnība, un neredzu nekādu pamatu kaut ko līdzšinējā kārtībā mainīt. Varbūt neesmu tik informēta par šiem ieguvumiem, vai mainīsies arī mācību programma, vai bērni vienkārši vienu gadu ātrāk beigs skolu, vai tas ir tikai viens gads papildus klāt, – spriež Daiga Elga Ābola. – Tomēr es uzskatu, ka šajā visnotaļ nervozajā un saspringtajā situācijā, kāda valda mums apkārt, nevajadzētu kaut ko sasteigt, lauzt ierasto kārtību un likt bērniem ātrāk iet skolā. Un tas nav tāpēc, ka es varbūt kaut kādā veidā aizstāvu pirmsskolas izglītības intereses, bet gan tāpēc, ka esmu pārliecināta, ka bērnam ir jāizdzīvo katrs viņa vecuma posms. Es domāju, ka piecgadīgo un sešgadīgo apmācības programma līdz šim ir darbojusies veiksmīgi, un bērns jau laicīgi tiek sagatavots šim nopietnajam solim – 1. klasei. Līdz ar to skola viņam rada prieku, bērns jau ir sapratis, ko nozīmē būt kolektīvā, komunicēt ar pārējiem, jo ir svarīgi iemācīt ne tikai rakstīt un lasīt, bet arī sadzīvot ar pārējiem. Bērns vairs nav tik egoistisks un tikai uz sevi centrēts.
Valstij vienkārši trūkst naudas
– Es uzskatu, ka tas nav pareizi. 90. gados jau tāds eksperiments bija, un tas sevi neattaisnoja, pierādīja, ka bērni tomēr ir par maziem, lai sāktu iet skolā no sešiem gadiem, – atzīst Tālis Salenieks un piebilst, ka tas īstenībā jau tiek darīts ar vienu mērķi – valstij nav naudas piecgadīgo un sešgadīgo apmācībai. – Nav runa par to, vai tas ir labāk vai sliktāk. Es nedomāju, ka kāds ir ļoti iedziļinājies, lai pierādītu, ka apmācība no sešiem gadiem ir efektīvāka un tai ir kādas priekšrocības. Tādā gadījumā vajag pārskatīt arī apmācības programmas utt. Tā jau nav izglītības reforma, ko ministrija pašreiz ievieš gan attiecībā uz principu „Nauda seko skolēnam", gan gudrām runām par izglītības kvalitāti. Fakts ir tāds, ka valstij trūkst līdzekļu un daudz kas tiek vienkārši nogrūsts uz pašvaldību pleciem. Nevienam īpaši nerūp, kas notiks ar pašu mācību procesu un skolēnu.
Autore: BAIBA MIGLONE