Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Dabas veltes ziemai — pagrabā

Redakcija

Autors • 18.09.2009.

Dabas veltes ziemai — pagrabā
Burtu lielums

Rudens skolu ēdnīcās ir saspringts laiks, jo pavārēm ir jāsagatavo pārtikas krājumi visam mācību gadam. Tam piekrīt arī Kusas pamatskolas pavāre Laima Sirmā, kas skolā strādā jau 31 gadu.

– Šis gadalaiks ir viens no maniem mīļākajiem, jo tad ir iespējams rudens ražu salikt burciņās. Šobrīd gatavojam sulas un kompotus ziemai, vēlāk skābēsim un marinēsim kāpostus, kā arī sagatavosim tomātus, – par darbiem stāsta Laima Sirmā.

Augļi, ogas un dārzeņi tiek vākti gan skolas, gan pavāres Laimas dārzā, tie ir ekoloģiski tīri un audzēšanā nav izmantotas ķimikālijas.

Turpina Laima: – Šogad ir bagāts gads – ir daudz ābolu, plūmju un bumbieru. Kāpēc to laist zudumā, ja var pagatavot gardus kompotus un sulas. Tie lieliski noder saldo ēdienu un dzērienu gatavošanai.

Tāpat dārzā izauga daudz gurķu, sīpolu, tomātu un citu dārzeņu, ko skolā saliekam burkās, un ziemā skolēniem ir dažādi salāti un piedevas pamatēdieniem.

Kā nevienu gadu, šogad ir laba gurķu raža. Pavasarī iestādīju tikai trīs vagas, katru stādu aptuveni metra attālumā vienu no otra, bet tagad, rudenī, nezinu, kur izaugušo likt. Lai pusdienu galdā varētu celt dažādus ēdienus, dārzeņus ziemai gatavoju vairākos veidos, piemēram, gurķi ir marinēti gan parastā, gan arī stiprā marinādē, kurā ir daudz etiķa un cukura. Uz litru ūdens lieku piecas ēdamkarotes cukura un trīs – esences, daudz sīpolu un piparu.

Skolas pagrabā stāv burkas ar ievārījumiem no vasarā salasītajām ogām, iecienītākais ir aveņu.

Šogad gan mazāk esam sagatavojušas nekā iepriekšējos gados, bet tas tāpēc, ka mums bija krājumi no iepriekšējā gada. Piemēram, saglabājušās saldētas zemenes. Pagājušogad salikām 120 kilogramu šo ogu. Arī marinēti puķkāposti un kāposti, kā arī marinēti tomāti ir saglabājušies, bet tas nenozīmē, ka šogad mēs tos neliksim burciņās. Kad tiksim galā ar augļiem, ķersimies pie tomātu gatavošanas. Iecienīti ir tomāti želejā, kā arī marinēti kāposti.

Gatavojot skolas pusdienas, ēdieniem pievienoju daudz sīpolu, kas ir ļoti veselīgi. Lielos sīpolus, ko ir grūti saglabāt visu mācību gadu, apēdam jau rudens pusē, bet ģimenes sīpolus ēdam pēc jaunā gada. Tos gan ir grūtāk izaudzēt, bet tie stāv ilgāku laiku.

Vairāk lasiet laikrakstā STARS 19.09.2009.

Autore: AGRITA NUSBAUMA

OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px