Pēc pretrunīgi vērtētās jaunā Valsts prezidenta ievēlēšanas daudziem jau šķita, ka turpinājums šai vasarai būs politisko un sabiedrisko aktivitāšu ziņā daudz mierīgāks, taču – kas tev deva.
Pirmā sastāvējušos ūdeni iešūpoja drošības līdzekļa maiņa Ventspils pilsētas mēram Aivaram Lembergam, kas izraisīja diezgan spraigas diskusijas par to, vai prokuratūra gadījumā nebūs pasteigusies ar Lemberga apcietināšanu un vai viņš tagad, atrodoties mājas arestā, no Puzes mežiem necentīsies ietekmēt tiesas procesu. Man, pieļauju – arī daudziem citiem, šķita svarīgi meklēt atšķirības Lemberga izskatā pirms un pēc apcietinājuma – mati sirmāki, vaigi iekrituši, smaids ne vairs tik atraisīts kā agrāk, jā, cietums nav medusmaize.
Ventspils mēra mājas arestam pēdējās nedēļas laikā klāt nākuši citi notikumi, kas ir ļoti nozīmīgi visai sabiedrībai. Visupirms jau tie ir pastnieku streika draudi.
Par streika organizēšanu, jo Veselības ministrija un valdība viņus šogad ir "piešmaukusi", domā arī mediķi. Algas viņiem tika aprēķinātas, ņemot vērā 2006. gadā plānoto, nevis reālo sabiedriskajā sektorā pieaugušo algu, tādējādi ārsti šogad zaudējuši 30 latu no algas, māsas aptuveni 20 latu, savukārt nākamgad šī zaudētā summa vēl pieaugtu. Tiesa, pastnieki savu lēmumu par streika pasākumu sākšanu paziņos nākampirmdien, mediķi vēl līdz 20. augustam cer sagaidīt Ministru prezidenta atbildi uz iepriekš pausto lūgumu valdības vadītājam tikties ar mediķu arodbiedrības pārstāvjiem un pārrunāt prasības par algu paaugstināšanu. Pastnieku jautājumā Aigars Kalvītis gan ir diezgan kategorisks – „Latvijas Pasta" darbinieku pieļautā iespēja streikot ir Satiksmes ministrijas jautājums, un viņš nepieļauj iespēju, ka valsts varētu dotēt atsevišķus pasta pakalpojumus. Bez dotācijām „Latvijas Pastam" gan klāsies visai grūti, jo valsts uzņēmums pērn strādāja ar 4,8 miljonu latu zaudējumiem – 3,2 miljonu latu zaudējumus nesa preses abonēšana un piegāde, mīnusus uzņēmumam radīja arī nerentablās pasta nodaļas. Šie skaitļi liek domāt par to, ka jau tuvākajā laikā varētu celties preses abonēšanas izmaksas.
Latvijas iedzīvotājus šonedēļ arī „iepriecināja" vēsts, ka kukulītis maizes jau tuvākajā laikā maksās par 30% dārgāk nekā šobrīd, jo augs miltu cena, ko savukārt dzen uz augšu pieaugošā graudu cena. Maizes cenu kāpumu veicinās arī darbaspēka, energoresursu un citu izmaksu cenu pieaugums. Neko darīt, nebūs maizes, ēdīsim bulciņas.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS