23. jūlijā, pēc vairāk nekā nedēļu ilgas viesošanās Kanādā, Madonā atgriezās 17 gadus vecais Madonas Valsts ģimnāzijas skolēns Artūrs Gruduls. Viņš bija izcīnījis vietu 4 cilvēku delegācijā, kas Latviju pārstāvēja starptautiskajā bioloģijas olimpiādē. Pēc godalgotās vietas iegūšanas valsts bioloģijas olimpiādē viņiem vēl bija jāpiedalās 3 atlases kārtās, pēc kurām tad arī izvēlējās 4 labākos.
Bioloģijas olimpiādēs Artūrs piedalās jau kopš 5. klases, un liela daļa nopelna viņa panākumos ir Madonas Valsts ģimnāzijas bioloģijas skolotājai Līgai Ragainei un Dailai Sembergai, kas Artūru Grudulu mācīja papildus.
Kopumā starptautiskajā bioloģijas olimpiādē piedalījās aptuveni 60 valstu skolēnu grupas, līdz 4 cilvēkiem katrā. Jautāts par gūtajiem panākumiem, Artūrs Gruduls atzina: – Šogad gan panākumi pieticīgāki, un medaļu nedabūju. Būtībā esmu nesaprašanā, jo šā gada olimpiāde bija vieglāka nekā pagājušā gada, bet laikam jau vienkārši neveicās.
Sīkāki rezultāti gan dalībniekiem atklāti netika, bet, apskatot publicētos starptautiskās olimpiādes rezultātus internetā, jāsecina, ka līdz bronzas medaļai Artūram pietrūka pavisam nedaudz.
– Olimpiāde notiek divās kārtās. Pirmajā dienā bija praktiskie laboratorijas darbi – dzīvnieku fizioloģija, augu anatomija, molekulārā bioloģija un ģenētika. Ģenētika mani tik ļoti nesaista, jo tajā vairāk uzsvars likts uz matemātiku. Turklāt daudzi olimpiādes dalībnieki atzina, ka šī daļa šogad bija grūtāka, – par olimpiādes norisi sīkāk pastāstīja Artūrs. Viņam sirdij tuvāka tomēr esot mikrobioloģija, kurā praktiskais laboratorijas darbs šogad nebija jāpilda. Katra no šīm 4 daļām ilga pusotru stundu, un nākamajā dienā savi spēki bija jārāda, arī pildot teorētiskos uzdevumus. Tie bija sadalīti divās daļās, kuras katra bija 2 stundu garumā. Pēc šādas slodzes galva esot kūpējusi, bet arī par atpūtu un eksursijas braucieniem bija padomāts.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 28.07.2007.
Autore: LAURA VOITIŅA
AGRA VECKALNIŅA foto