Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Gulbenes Tautas lietišķās mākslas studijas izstāde

Redakcija

Autors • 01.09.2009.

Gulbenes Tautas lietišķās mākslas studijas izstāde
Burtu lielums

Madonas muzeja izstāžu zālēs no 4. septembra līdz 25. oktobrim skatāma Gulbenes Tautas lietišķās mākslas studijas „Sagša" izstāde „Es zīmēju varavīksni".

Inese Jakobi: – Vispirms iepazīsimies. Cik sen jau Gulbenes rokdarbnieces un citi amata meistari kopīgi darbojas?

Studijas „Sagša" vadītāja Biruta Akmentiņa: – 1952. gadā izveidojās pulciņš, 1967. gadā dibināta TLMS „Sagša". Es vadu šo kolektīvu kopš 1973. gada. Pašlaik esam pavisam 35 dažādu paaudžu un arodu pārstāvji, bet kodolu veido 14 pieredzējuši meistari ar rūdījumu.

I. J.: – Tāds priecīgs un pārgalvīgs nosaukums jūsu izstādei?

B. A.: – Mūsu ikdienā un ap mums ir viss ierastais – māja, kurā dzīvojam, cilvēki, ar kuriem tiekamies, koki, kuriem ejam garām. Šis vienmērīgais dzīves ritējums ilgstoši kļūst garlaicīgs, tāpēc esam priecīgi par kādu labu ziņu un pārsteigti par mīļu ciemiņu. Pat mazas un īslaicīgas pārmaiņas rada prieku un pacēlumu. Tāpat ar daudzkrāsaino dabas parādību pie debesīm, kuru ieraugot vienmēr iesaucamies: „Re, kur varavīksne!" Kā noslēpumaina viešņa, tā pēkšņi parādās ar savu spožo daiļumu un šķietamo, kaut arī nekad nesasniedzamo tuvumu, gandrīz vienmēr rada pacilājumu un iedveš cerības.
I. J.: – Ar ko sākāt, risinot šo tēmu?

B. A.: – Izstādē varavīksnes tēmu veido linu audumi, jo likās ļoti aizraujoši tradicionālos dvieļus no vecmāmiņas pūra lādes padarīt krāsainus, žilbinošus un dzīvespriecīgus. Vērīgāk ieskatoties, arī pārējos darbos var saskatīt īpašu starojumu, varbūt tāpēc, ka tie pieredzējuši aizvadītās Lielās Dziesmu svētku izstādes spožumu Rīgā.

I. J.: – Jūsu studija ļoti aktīvi darbojas?

B. A.: – Jā. Piemēram, šajā ziemas sezonā iecerēta „lielā tautas staigāšana". Aicināsim visus izmēģināt roku aušanā ar saukli „Noaud sev šalli". Triju dienu laikā jebkurš, ja grib, var iemācīties un noaust sev oriģinālu šalli. Mums ir tādas mazas stellītes, ko uzdāvināja mūsu novadniece Edīte Morgensen no Kanādas. Viņa ir mūsu kolektīva dalībniece, bieži apciemo mūs, ir izstādījusi savus darbus Gulbenē.

I. J.: – Un tā regulāri no tēmas uz tēmu, no izstādes uz izstādi?

B. A.: – Katra jauna tēma iedvesmo, palīdz atraisīties, iepazīt sevi un atklāt no jauna. Ar katru noaustu audeklu krājas pieredze un gandarījums. Gribas to visu sniegt arī citiem.

Izstādes atklāšana un tikšanās ar TLMS „Sagša" vadītāju un dalībniekiem piektdien, 4. septembrī, pulksten 16. Aicinu visus, kas spēj saskatīt un arī paši radīt varavīksni!

Materiālu sagatavoja mākslas izstāžu organizatore
INESE JAKOBI

Foto no studijas arhīva

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px