Neraugoties uz to, kāds ir ģimenes, kurā aug bērni, finansiālais stāvoklis, tuvojoties skolas laikam, visus vecākus pārņem stress.
Katrā ģimenē noteikti ir izstrādāts kāds plāns, pēc kura vadoties tiek iegādāts viss nepieciešamais. Ir mammas, kas skolai nepieciešamo iegādājas pēdējā brīdī, bet ir ģimenes, kurās vecāki jau laikus visu sagādā. Protams, to ietekmē arī dažādi faktori – mācību līdzekļu cenas, grāmatnīcu plašais piedāvājuma klāsts, kā arī tas, kad skolēniem tiek izsniegti saraksti ar skolai nepieciešamo, par ko parūpējas klases audzinātājas.
Bet visvairāk vecākus satrauc tas, ka skolai nepieciešamo lietu cenas ir augstas, bet nepietiek finansējuma, lai visu iegādātos, jo ģimenes budžets ir tik liels, cik tas ir.
Ir vecāki, kas meklē dažādus risinājumus – kopā ar bērniem dodas ogās un sēnēs, ko pēc tam nodod uzpirkšanas punktos, maznodrošinātās un trūcīgās ģimenes dodas uz sociālajiem dienestiem vai pie sociālajiem darbiniekiem un lūdz palīdzību, bet ir vecāki, kas ar savu lielo enerģiju un vēlmi spēj nodrošināt saviem bērniem pienācīgu izglītību.
Madoniete Daiga viena audzina trīs bērnus, kas šogad mācības uzsāks 6., 7. un 9. klasē. Kā atzīst Daiga, bērniem vajadzību ir daudz, un viņa cenšas tās apmierināt, cik nu viņas spēkos.
– Strādāju lielveikalā un ar algu, ko saņemu, cenšos uzturēt ģimeni un nodrošināt visu nepieciešamo. Tuvojoties skolas laikam, mani māc uztraukums, jo jādomā, kā varēšu iegādāties nepieciešamos mācību materiālus. Liels atbalsts ir sociālā dienesta piešķirtā dāvanu karte 20 latu vērtībā, kas atvieglo pašu nepieciešamāko lietu iegādi. Cenšos visu iegādāties laikus, neatlieku uz pēdējo brīdi, bet tas ne vienmēr izdodas, jo, piemēram, sarakstu ar vajadzīgo dažās klasēs izsniegs tikai septembrī, līdz ar to skolas lietu iegāde iekavējas. Ne tikai man, bet daudzās ģimenēs ir smagi runāt par finansiālo pusi, īpaši šobrīd, kad viss ir ļoti dārgs un ar algu grūti izdzīvot.
Un izglītība viennozīmīgi nav joma, uz kuras rēķina vajadzētu ekonomēt. Satrauc arī cilvēku attieksme, īpaši skolēnu. Manuprāt, vienmēr bijis tā – ja tev nav tik labas drēbes vai ir parastāka klade, tad citi bērni tevi uzskata par zemāk stāvošu. Līdz ar to bērniem, kas tiek apsmieti, rodas nepatika pret skolu un klasesbiedriem, un tas ir iemesls skolas neapmeklēšanai.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS 22.08.2009.
Autore: AGRITA NUSBAUMA
Foto no personiskā arhīva