Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) pieļauj iespēju, ka bez jau atklātajiem slimības perēkļiem Jelgavas un Dobeles rajonā Latvijā varētu vēl tikt atklātas saimniecības, kurās izplatījusies bīstamā augu slimība – bakteriālā iedega, otrdien Latvijas Neatkarīgās televīzijas raidījumam "900 sekundes" teica VAAD direktors Ringolds Arnītis.
Viņš stāstīja, ka VAAD šobrīd aktīvi veic pārbaudes visā Latvijā un kopumā noņemti paraugi 150 vietās 500 hektāru platībā.
Kopumā VAAD speciālisti noņēmuši 15 paraugus. "Pārējā Latvijas teritorijā tā aina izskatās ne tik bēdīga," teica VAAD direktors, piebilstot, ka paraugi tiek ņemti tikai tajos gadījumos, kad VAAD speciālistiem ir nopietnas aizdomas.
Savukārt Zemgales situācija ir atšķirīga, jo tur gandrīz uz trim pārbaudēm ir ņemts viens paraugs, informēja R. Arnītis. Rezultātus VAAD zinās pēc divām trim nedēļām.
Kā liecina citu valstu pieredze, ierobežot šo bīstamo augu slimību ir iespējams, taču, tā kā Latvijā tā atklāta pirmoreiz, tam jāvelta maksimāli spēki, lai ierobežotu slimības tālāku izplatību, teica VAAD vadītājs.
Jau vēstīts, ka VAAD atklājis vēl vienu bīstamās augu slimības perēkli Dobeles rajona Tērvetes novadā. Slimība šā novada saimniecībā konstatēta, veicot pastiprinātus uzraudzības pasākumus. Pirmoreiz bīstamo augu karantīnas slimību VAAD speciālisti atklāja Jelgavas rajona Staļģenē. Tur ir noteikta karantīna un pagājušosestdien sākta slimo koku iznīcināšana. Bojātos kokus plānots cirst vēl vismaz pāris nedēļu. VAAD lēmums par karantīnas izsludināšanu Staļģenē uzdod bakteriālo iedegu perēkļa un karantīnas zonas piemājas dārzos, parkos un citās augļu koku audzēšanas vietās sadedzināt saimniekaugus, kuriem ir vizuāli bakteriālo iedegu simptomi, un kokus desmit metru rādiusā ap to.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 26.07.2007.
Autore: ASTRA ZAGORSKA