Sestdien, 22. augustā, Murmastienes pagasta "Dzimtenēs" notiks biškopības seminārs. "Dzimtenēs" saimnieko Latkovsku ģimene, kuru dēls Ingus apkopj 20 saimju lielu bišu dravu un apgūst biškopja specialitāti 3. kursā Vecbebru profesionālajā vidusskolā.
Seminārā runāsim par bišu ieziemošanu, par biškopju redzēto pieredzes apmaiņas braucienā uz Zviedriju, par saimju ziemas piebarošanas iespējām. Seminārā tiks dalīta arī par Eiropas līdzekļiem gādātā skudrskābe un skābeņskābe. Seminārā piedalīsies arī mūsu rajona biškopis un tagad jau LBB dalībnieks Jānis Trops.
Kopīgā izbraukšana Madonā pulksten 12 no laukuma pie "Jaunzemnieku" veikala Avotu ielā vai pulksten 12.30 Murmastienē pie veikala "Sandra".
Sezona tuvojas noslēgumam. Rudens darbu vēl daudz, tie ražu vairs neietekmē, bet liek pamatus nākamā gada panākumiem. Vērtējot šo gadu, jāatzīst, ka medus raža viduvēja. Medu bites savāca no daudziem ļoti īsiem ienesumiem, kas tūlīt tika pārtraukti ar kādu vēsāku dienu vai lietusgāzi. Pavasara pusē ļoti ilgi izjutām siltuma trūkumu. Beidzot sagaidītais siena laiks augusta sākumā arī vairs neko neizmainīja biškopībā, jo augi vairs nemedoja. To viegli pamanīt pēc izteiktās rudens laupīšanās tieksmes bitēm, kas šogad bija vērojama agrāk – jau jūlijā.
Jau agrāk rakstīju, ka šī nozare nepakļaujas kopīgajām cenu maiņas tendencēm valstī. Neraugoties uz krīzi, medus cena kāpj. Domāju, ka tā vēl būtiski pieaugs līdz pavasarim.
Par atziņām no pieredzes apmaiņas brauciena Zviedrijā: neatpaliekam zināšanu jomā, tehnoloģiju jomā, bet diemžēl tehniskā aprīkojuma kvalitātē un produkcijas realizācijas iespēju ziņā esam aiz Zviedrijas biškopjiem.
Nu jau pāris gadu mācāmies ieziemot bites bez Latvijā ražota cukura. Bezizeja nav, jo Latvijā ir pieejami ārzemēs ražoti invertsīrupi. Ir pat izvēles iespējas, atliek tikai atrisināt transporta problēmas. Protams, tas palielina saimju kopšanas izmaksas. Tos, kam ir interese par kopīgu invertsīrupa iegādi, lūdzu steidzami zvanīt raksta autoram (t. 29494288).
Uz tikšanos seminārā! Līdzi ņemams "groziņš", sejassargs un labs noskaņojums.
Autors: JĀNIS PURIŅŠ,
LBB Madonas nodaļas vadītājs