Lai dzīve būtu veselīgi skaista, cilvēks meklē pozitīvās izjūtas. Vislabāk to var darīt, dodoties dabā, un, ja vide ap tevi ir skaista un sakopta un tevi sagaida jauki un brīnišķīgi cilvēki, tad tu esi piepildīts ar varenu pozitīvo lādiņu.
„Mammadaba" un Valsts meža dienesta Konsultāciju pakalpojumu centrs šogad rīkoja akciju „Zaļo sajūtu rallijs". Arī mēs – četras aktīvistes Ineses Mailītes vadībā – augusta sākumā devāmies izbaudīt piedāvātos dabas objektus. Tā kā vienā dienā visu apceļot nebija iespējams, aplūkojām četrus no sešiem objektiem.
No rīta, pilnas spēka un mundruma, devāmies uz Cēsu puses Vaives pagastu, kurā atrodas meža mācību taka „Virši". Gida Viļņa Roķa vadībā devāmies mežā. Pārsteidza dabas burvība – sūnu klātie paklāji, skaistās priedes, melleņu pārbagātība un lepnās sēņu sieviņas. Meža takā bija daudz dažādu pieturpunktu – te varēja gan spēlēt golfu, gan mest zābaku, gan noteikt koku sugas, gan iepazīties ar putnu būru dažādību, gan skaitīt koku gadskārtas, gan noteikt koka augstumu. Bija jauka sajūta rīta agrumā staigāt pa mežu un priecāties par vienkāršo, bet ļoti lielo mūsu mežu bagātību.
Tālāk ceļojums aizvijās uz Vijciema čiekurkalti, kas atrodas pusceļā starp Valku un Smilteni. Tālajā 1895. gadā tika uzbūvēta čiekurkalte, lai iegūtu sēklas mežu atjaunošanai. Ēka ir saglabājusi savu senumu un autentiskumu, jo šeit ir iespēja iegūt sēklas tāpat kā pirms 100 gadiem. Gida Ivara Paleja vadībā izstaigājām visus trīs stāvus, lai redzētu, kā čiekuri tiek sagatavoti kaltēšanai, kā notiek kaltēšanas process, kā sēklas birst laukā, kur tās paliek, kas notiek ar čiekuriem. Vai zinājāt, ka čiekuri sadegot rada milzīgu enerģiju un siltumu? Izrādās, ka, sadedzinot izlietotos čiekurus, kalte pilnībā nodrošina apkuri savai darbībai. Jāpiebilst, ka Vijciema čiekurkalte darbojas tikai ziemas mēnešos.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS 18.08.2009.
Autore: ZINTA SAULĪTE
AUTORES foto