No 24. līdz 26. jūlijam Aucē notika XIV Starptautiskais Gunāra Ordelovska pūtēju orķestru festivāls, kurā piedalījās pūtēju orķestri no Pluņģes (Lietuva), Talsiem, Saldus, Madlienas, Skaistkalnes, Auces un Madonas.
Viens no starptautiskā Gunāra Ordelovska pūtēju orķestru festivāla mērķiem ir veicināt orķestru māksliniecisko un profesionālās meistarības izaugsmi, un tas ik gadu tiek panākts, organizējot pūtēju orķestru konkursu. Kolektīvu izvērtēšanā šogad darbojās žūrija, kuras sastāvā piedalījās pazīstami diriģenti: Jānis Puriņš, Pēteris Rudzītis un Raimonds Igolnieks. Madonas kultūras nama pūtēju orķestris Andreja Cepīša vadībā konkursā izcīnīja pārliecinošu uzvaru.
Panākumus atkārto
Pirms astoņiem gadiem – 2001. gadā – Starptautiskajā Gunāra Ordelovska pūtēju orķestru festivālā Aucē Madonas pūtēju orķestris arī ieguva ceļojošo kausu un 1. vietu. Kolektīvs, kas spēlēja toreiz, gan krietni nomainījies, bet, tiekoties ar Madonas pūtēju orķestra diriģentu Andreju Cepīti, vaicāju, ar ko atšķīrās šā gada festivāls.
– Šogad festivāls bija plašāks un grandiozāks, – pastāstīja Andrejs Cepītis. – Viss bija noorganizēts perfekti, renovētajā Auces kultūras namā notika skate, pēc tam estrādē – svētku koncerts. Koncertā uzstājās gan dejotāji, kori, gan pūtēju orķestri (katrs spēlēja atsevišķu programmu un 6 skaņdarbus kopā), pēc tam sekoja balle un svētku salūts.
Uz jautājumu, vai orķestru konkursam madonieši gatavojās īpaši, diriģents atbildēja: – Protams, jo ikvienai skatei ir jāgatavojas – tas ir zināms izaicinājums. Jaunu repertuāru šoreiz neņēmām, bet 20 minūšu garā programma bija sarežģīta un grūta.
Par Auci
Pēc pūtēju orķestru skates bija noorganizēta pieņemšana pie novada domes priekšsēdētāja Ginta Kaminska. Interesanti, ka Auces novada pašvaldības vadītājs kā kordiriģents nelielu brīdi strādāja Cesvainē.
– Pilsēta ir attīstījusies, sakopta, tai ir ļoti demokrātisks vadītājs – pilsētnieki nāk klāt pie viņa un runājas kā ar savējo, – par Auci un tās vadību novērojumos dalījās Andrejs Cepītis.
Nelielā Zemgales pilsētiņa mūziķu aprindās tālu izskanējusi arī ar saviem izcilajiem mūziķiem. – Kādreiz Aucē dzīvoja viss rokmūzikas zieds, – atcerējās Andrejs Cepītis. – Tur izaudzis viens no izcilākajiem latviešu ģitāristiem Māris Beļickis, arī tagadējais LNSO kontrabasu grupas koncertmeistars Māris Ārents (70. gados filharmonijas ansambļi balstījās uz šiem mūziķiem). Bez virsotnēm nav palikusi arī jaunākā mūziķu paaudze – abi brāļi Petrauski nāk no Auces, arī dziedātāja Zane Dombrovska. Pūtēju orķestru dalībnieki labi zina diriģenta Jāņa Puriņa un Arnolda Sabuļa vārdu. Tieši Arnolds Sabulis, pūtēju orķestra „Vecauce" diriģents, ir Auces svētku galvenais organizators.
No sākotnēji nelielajiem Auces pūtēju orķestru svētkiem ir izveidojies starptautisks festivāls, kam ir sava stabila vieta valstī notiekošo žanru popularizējošo pasākumu vidū.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS 01.08.2009.
Autors: INESE ELSIŅA