Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Laiks rādīs, kas iegūs, kas zaudēs

Redakcija

Autors • 27.07.2009.

Burtu lielums

jau informējām, pagājušajā ceturtdienā Madonas novada domes deputāti beidzot pielika punktu ieilgušajām debatēm un asajiem strīdiem par atbalstu koģenerācijas stacijas celtniecībai Madonā, kas pirms pašvaldību vēlēšanām ar TV 3 starpniecību ieguva rezonansi visā Latvijā, akceptējot SIA "Madonas bio enerģija" un SIA "Madonas siltums" protokola projektu.

Uzklausa speciālistu viedokli

Uz domes sēdi bija uzaicināti vairāki speciālisti, kas izteica savu redzējumu sakarā ar koģenerācijas stacijas celtniecību. Sēdē piedalījās un savus komentārus izteica arī Madonas pilsētas iedzīvotāji, kas jau agrāk aktīvi iesaistījušies šī jautājuma apspriešanā. Koģenerācijas stacijas priekšrocības ilustrēja SIA „Grein" valdes loceklis RTU docents Marijans Valpēteris, kam šajā jautājumā uzkrāt liela pieredze, ņemot vērā šīs nozares attīstību Austrijā, Vācijā, Itālijā, arī Somijā un Zviedrijā, piebilstot, ka Madonai šī ir vienreizēja iespēja uzbūvēt modernu koģenerācijas staciju un tādējādi izvairīties no iespējamās nākotnes krīzes siltumapgādē, piesaistot Eiropas struktūrfondu naudu, kas varbūt ir pēdējā tāda iespēja uz ilgu laiku, un diezin vai atradīsies uzņēmējs, kam viena pašam ar saviem līdzekļiem šāds projekts finansiāli būtu pa spēkam.

Savukārt SIA „Latgran" agronoms Aigars Oļukalns uzsvēra koģenerācijas stacijas priekšrocības, ņemot vērā, ka tā ražošanas procesā kā kurināmo var izmantot nekvalitatīvu šķeldu, ko ir iespējams ražot vietējiem zemniekiem, tīrot no aizaugumiem grāvjus, ceļmalām. Pašreizējām katlumājām vajadzīga kvalitatīva šķelda un izmantot šādu kurināmo ir problemātiski, bet ņemot vērā, ka šķeldas cena nākotnē sakarā ar jaunu ražotņu izveidošanos varētu pieaugt, tas apkures tarifus katrā ziņā palielinātu.
Andris Kabraks vērsa uzmanību uz nodomu protokola nepieciešamības svarīgumu, uzsverot, ka tas ir pirmais solis, lai banka vispār iedziļinātos biznesa plānā un aprēķinos. Šajā etapā banka nav tiesīga nevienai no abām šī nodoma protokola parakstītājām pusēm prasīt jebkādu atbildību. Citādi situācija veidojas tajā brīdī, kad banka pēc šāda protokola saņemšanas skatītu tālāk biznesa plānu. Tad jau tā uzstādītu savus nosacījumus, kuros lūgtu siltuma ražotāju iekļaut līgumā konkrētus saistošus nosacījumus un punktus utt. un sekotu, lai tie tiktu iekļauti un pildīti. Šis līgums varētu būt divpusējs, bet no bankas viedokļa skatoties, tas pat varētu būt trīspusējs, kur, banka būtu kā trešā parakstošā puse, jo šādā veidā tā būtu bankai garantija, ka konkrētais uzņēmums apņemas pa noteiktām cenām noteiktus gadus šo siltumu pirkt. Tā būtu garantija, ka šis biznesa plāns būtu dzīvotspējīgs. Bankas ļoti skrupulozi seko līdzi katram izdotam latam, lai šis lats ieguldīts projektā. Šāds projekts nav ekskluzīvs nekustamais īpašums, kuru tirgū var pārdot. Tam ir tikai un vienīgi biznesa vērtība. Tāpēc banka ļoti skatītos līdzi līgumam, kas varētu tikt noslēgts starp ražotāju un patērētāju, bet runājot par nodomu protokolu – bankai nav nekādu mehānisma sviru, lai ietekmētu.

Bankas pārstāvis arī uzsvēra, ka ņemot vērā šā brīža finansiālo situāciju, slēdzot līgumu, banka varētu prasīt arī domes galvojumu, bet viennozīmīgi atzina, ka jebkurai bankai šāds projekts, kuram ir 45 līdz 50 procenti Eiropas līdzfinansējums ir interesants.

Izsludina ārkārtas sēdi

Arī domes priekšsēdētājs Andrejs Ceļapīters, uzsvēra, ka šobrīd runāt par līgumu ir priekšlaicīgi, jo tas atkarīgs no tā, vai projekta attīstītājam SIA „GP Solution" izdosies piesaistīt finansējumu, taču, atgādinot iepriekš aizsāktās diskusijas par iespējamajiem riskiem SIA „Madonas siltums" atrodoties SIA „Madonas bio enerģija" sastāvā ar 10% jeb 10 kapitāla daļām, deputāts Valentīns Rakstiņš rosināja pirms nodomu protokola akcepta tomēr atgriezties pie balsojuma par iziešanu no SIA „Madonas bio enerģija" un SIA „Madonas siltums" piederošo kapitāldaļu pārdošanu: – Ja atradīsimies uzņēmuma sastāvā, mēs jau būsim saistīti, bet būdami ārpusē, mēs varēsim brīvi izvēlēties, vai mums šis piedāvājums ir izdevīgs vai nav, vai varbūt mēs varam siltumu pirkt vēl no kāda cita ražotāja, kas piedāvā lētāk. Un tas mums ir noteicošais – nodrošināt pēc iespējas lētāku apkures tarifu pilsētā. Es uzskatu, ka pašvaldībai nav jānodarbojas ar uzņēmējdarbību, bet jāatbalsta visi uzņēmēji.

Tomēr deputātu vidū izraisījās diskusijas par to, vai vajadzētu šīs daļas, kas nākotnē pie veiksmīga iznākuma varētu nest ievērojamu peļņu (izskanēja aprēķini, ka tie varētu būt 350 tūkstoši latu), pārdod. Norādot, ka būt līdzīpašniekiem nākotnē būtu izdevīgi, pret pārdošanu iestājās deputāts Kaspars Udrass. Savukārt Valdis Vucāns uzsvēra, ka arī viņš piekrīt šim viedoklim, taču, ņemot vērā izveidojušos saspīlēto situāciju, kad jāizvēlas, vai projekts (un līdz ar to uzņēmējdarbību kopumā) vispār tiek atbalstīts, viņam balsojums par kapitāldaļu pārdošanu būs kompromisa balsojums tādā gadījumā, ja tiks dots akcepts nodomu protokola parakstīšai. Arī domes priekšsēdētājs piekrita, ka, iespējams, ir īstais brīdis, pieņemt lēmumu par līdzdalību SIA „Bio enerģija" sastāvā un beigt asās diskusijas, kas aizsākās jau iepriekšējā domes sasaukuma sastāvā, lai nenobremzētu jaunu progresīvu tehnoloģiju ienākšanu novadā.

Domes priekšsēdētāja vietnieci Daigu Elgu Ābolu interesēja jautājums, vai SIA „Madonas bio enerģija" nākotnē varētu runāt vēl par zemāku cenu… nekā to, kas patlaban figurē aprēķinos, proti 27 lati par ……, kam SIA „Madonas bio enerģija" valdes priekšsēdētājs Andris negribīgi, bet tomēr piekrita.

Pēc pusotru stundu ilgas viedokļu uzklausīšanas un diskusijām saskaņā ar Pašvaldību likumu par kārtību, kādā izsludināmas ārkārtas domes sēdes, domes priekšsēdētājs izsludināja vēl vienu ārkārtas sēdi, kurā tika lemts par kapitāldaļu pārdošanu un pēc tam balsots par nodomu protokola akceptēšanu.

Nākotne parādīs

Pēc pārējo ārkārtas sēdes darba kārtības jautājumu izskatīšanas, kas aizņēma vairāk nekā trīs stundas, deputāti sanāca uz otro izsludināto ārkārtas sēdi, kurā pēc neilgām diskusijām ar divām balsīm „pret" un diviem atturoties, pieņēma lēmumu atļaut SIA „Madonas siltums" pārdot tai piederošās SIA „Madonas bio enerģija"10 kapitāla daļas SIA „GP Solution", kas ir viens no SIA „Madonas bio enerģija" īpašniekiem (otrs SIA „Madonas siltums"),kas jau 27. aprīlī pēc neveiksmīgiem līguma noslēgšanas mēģinājumiem bija iesniedzis Madonas pilsētas domei iesniegumu par šo kapitāldaļu. Pārdošanas nosacījums – tās tiek pārdotas par to sākotnējo vērtību – Ls. 1000. SIA „Madonas bio enerģija" valdes priekšsēdētājs Andris Dombrovskis sēdē uzsvēra, ka viņš pieliks visas pūles, lai koģenerēšanas staciju Madonā uzbūvētu, un ja pastāvēs kaut mazākās šaubas par to, vai izdosies noslēgt līgumu ar Madonas novada domi par siltuma piegādi SIA „Madonas siltums", viņš mēģinās piesaistīt ražotājus, tāpēc vēlas atpirkt kapitāldaļas un turpmāk strādāt uz līgumiskām attiecībām. Pēc tam deputāti vienbalsīgi akceptēja SIA „Madonas bio enerģija" un SIA „Madonas siltums" nodomu protokola projektu.

Vairākus mēnešus ilgusī diskusija pagaidām noslēgusies. Tagad viss atkarīgs, vai projekta attīstītājam izdosies piesaistīt finansējumu, pēc tam jau varēs runāt par līgumu un tā nosacījumiem. Un tikai nākotne projekta īstenošanas gadījumā rādīs, cik izdevīgs tas būs Madonas iedzīvotājiem, jo jācer, ka pirmām kārtām visas šīs diskusijas tika aizsāktas tikai un vienīgi nolūkā uzlabot iedzīvotāju ekonomisko situāciju, samazinot siltuma izmaksas tarifu.

Autors: BAIBA MIGLONE

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px