Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Šķirolūcija ir klāt arī Madonā

Redakcija

Autors • 22.07.2009.

Šķirolūcija ir klāt arī Madonā
Burtu lielums

Vakar a/s „Latvijas valsts meži" (LVM) kampaņas „Nemēslo mežā!" ietvaros Madonā, pie veikala „Rimi", uz šķirolūciju aicināja aktīvais vides kopējs – Cūkmens. Šī bija viena no 17 pilsētām, kur iedzīvotāji tika informēti par atkritumu šķirošanas nepieciešamību. Akcijas organizatori – a/s LVM, „Rimi Latvija" un SIA „Nelsens".

Cūkmens atklāja, ka viņš nāk no LVM, lai palīdzētu cilvēkiem labāk saprast, kas ir atkritumu šķirošana. Vērtējot situāciju mežos Madonas pusē, Cūkmens pārāk neapmierināts nebija, taču vienmēr ir vieta uzlabojumiem: – Kad iebraucām Madonā, es jau jūsu mežos ieskrēju paskatīties, vai cilvēki šeit nav cūciski, un jāatzīst, ka tik traki nemaz nebija. Centrā gan – pirms pasākuma daži puiši paspēja pielasīt pusi maisa ar atkritumiem pie dzelzceļa stacijas.

„Šķirolūcijas" galvenais mērķis ir informēt cilvēkus par atkritumu šķirošanu un aicināt tajā piedalīties. LVM galvenais varonis turpināja: – Katrā šķirošanas konteinerā var mest tikai noteiktus sadzīves atkritumus. Papīram domātajos konteineros nevar mest foliju, slapju papīru, glancētos žurnālus un tetrapakas. No stikla izstrādājumiem var pārstrādāt pudeles, burkas, bet ne auto stiklus, spoguļus. Plastmasa ir teju vai atkritumu karalis, jo Latvijas valsts mežos nonāk 30 procentu atkritumu, no kuriem 80 procenti ir plastmasa. Taču arī plastmasu var pārstrādāt, un no jauna saražot, piemēram, mobilos telefonus, pildspalvas, plastmasas pudeles. Latvijā ir rūpnīca, kur ražo bruģi un izmanto plastmasu kā vienu no sastāvdaļām.

LVM Ziemeļlatgales mežsaimniecības vides speciāliste Maija Ārente izteica pateicību tiem, kas Madonas pusē rūpējas par sakoptību: – Madonas novads kopumā ir diezgan sakopts, taču trakākā situācija ir pie atpūtas vietām, kur pēc ballītēm tiek atstāti atkritumu kalni. Te man gribētos atgādināt – ja varēja maisus ar pilniem iepakojumiem aiznest uz atpūtas vietu, tad, atpakaļ nesot, tukši tie būs krietni vien vieglāki. Liels paldies par sadarbību ir jāsaka SIA „Madonas namsaimnieks" un Gulbja kungam no Cesvaines, kas rūpējas par atpūtas vietu sakoptību.
SIA „Madonas namsaimnieks" valdes loceklis Guntars Dzenis atgādināja, ka pašlaik Madonā atsevišķi no sadzīves atkritumiem var nodot pārstrādei makulatūru un elektropreces.

– Mēs esam viena no pēdējām pilsētām, kur tiks uzstādīti atkritumu šķirošanas konteineri. Pēc visiem likumiem tam bija jānotiek jau pagājušajā gadā, taču, cerams, beidzot visi līgumi tiks parakstīti, un jau drīz 23 dažādās vietās tiks uzstādīti visa veida iepakojumu šķirošanas konteineri. Šis gads, kā rādās, vēl būs jādzīvo tā, kā ir, – ar šķirošanas situāciju Madonā iepazīstināja Guntars Dzenis. Madonas pilsētas pārvaldes vadītājs Guntis Ķeveris uzsvēra, ka Madonā ik dienu ielās iziet 8 cilvēki, kas vāc uz ielām izmestos atkritumus, tāpat arī tiekot rīkotas talkas mežos, un vienreiz gadā iedzīvotājiem esot iespēja no saviem īpašumiem savāktos atkritumus nodot, par tiem nemaksājot pilsētas domei.

Vairāk lasiet laikrakstā STARS 23.07.2009.

Autors: LAURA VOITIŅA

OĻĢERTA SKUJAS foto


Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px