42. reizi jaunieši un mācībspēki pulcējās mācību priekšmetu olimpiāžu uzvarētāju un skolēnu zinātniskās konferences laureātu nometnē „Alfa".
Šodien,18. jūlijā, nometnei izskan beigu akordi, un jaunieši no visas Latvijas uz mājām no Jēkabpils novada Zasas pagasta, kur trīs nedēļas aiztrauca viņu vasara, aizvedīs spilgtus un emocijām bagātus mirkļus.
Mācību darbs
Mācību darbs nometnē tika organizēts lekciju un praktisko nodarbību veidā. Tas notika četrās sekcijās: fizikas; matemātikas un informātikas; ķīmijas un bioloģijas un sociālo zinātņu sekcijā. Nodarbības vadīja LU, RTU mācību spēki, kā arī zinātniski pētniecisko institūtu darbinieki. Lektoru vidū bija arī bijušie nometnes dalībnieki – šodien jau paši augstskolu mācību spēki un zinātnieki: LU rektors Mārcis Auziņš, docents Ģirts Karnītis, Cietvielu fizikas institūta vadošie pētnieki Andris Muižnieks un Vismants Zauls. Tradicionāli nodarbību vadīja arī bijušais „Alfa" dalībnieks, pašreizējais Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs, bet bijušais alfietis – šobrīd SIA „Nordic Training International" ģenerāldirektors – Uģis Strauss vadīja simulācijas spēli „Valsts". Trīs nedēļu laikā jaunieši varēja piedalīties 200 nodarbībās, kā arī veikt pētījumus fizikā un ķīmijā.
Atpūta un pašdarbība
Nometnē piedalījās skolēni no Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas, Baldones, Valmieras, Jelgavas, Liepājas, Cēsīm, Madonas, Vecumniekiem, Gulbenes, Krāslavas, Smiltenes, Bēnes, Bauskas un Saldus. Mūsu pusi pārstāvēja Madonas Valsts ģimnāzijas audzēkne Zane Lucāne.
Līdzās mācību darbam skolēni iepazina novada kultūrvēsturiskās vietas, devās ekskursijā uz Preiļiem. Daudzus gadus „Alfa" tika organizēta Vestienā, šogad, pārceļoties uz Zasu, arī Jēkabpils novada pagastā visus sagaidīja skaista un ainavām bagāta vide.
Ievērojama vieta nometnes dzīvē tika atvēlēta sportam un mākslinieciskajai pašdarbībai. Jaunieši sporta hallē spēlēja dažādas spēles, vidusskolas ēkā – dziedāja korī un dejoja tautiskās dejas.
Par organizatoriem un mērķi
Nometni organizēja Valsts jaunatnes iniciatīvu centrs – VJIC pārvaldes vecākā referente Mudīte Kalniņa – sadarbībā ar jaunatnes fondu „Vertikāle" un Latvijas Universitāti.
Pasākuma mērķis kā katru gadu bija padziļināt skolēnu zināšanas izvēlētajā zinātnes nozarē, iepazīstināt viņus ar jaunākajiem sasniegumiem zinātnē, kā arī veidot skolēnos ievirzi turpmākās profesijas izvēlē.
Zanes Lucānes iespaidi – Mani aizrauj šeit satiktie cilvēki, – tiekoties Zasā, sacīja Madonas Valsts ģimnāzijas audzēkne Zane Lucāne. – Sākumā biju nobijusies, ka uz nometni būs pulcējušies gudrīši ar brillēm, kas to vien dara, kā mācās, bet izrādījās, ka visi ir jauki, atraktīvi cilvēki. Kad atbraucu, bija ass režīms, nebija brīvā laika. Vēlāk parādījās arī brīvi brīži, kas ļāva pastaigāt pa Zasas parku, paspēlēt kartupeļus, atpūsties. Vieta ir ļoti skaista, parkā vakar redzēju, kā paceļas migla, vēroju un priecājos par saulrietu.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS 18.07.2009.
Autors: INESE ELSIŅA
Foto no nometnes arhīva.