Latvijā ir nepietiekamas iespējas cilvēkiem (tai skaitā jauniešiem) ar īpašām vajadzībām radoši izpausties, dot ieguldījumu valsts kultūras un mākslas daudzveidībā, informēt sabiedrību par savām vēlmēm, iespējām un problēmām.
Rīgas pilsētas "Rūpju bērns" organizē starptautisku mākslinieciskās pašdarbības festivālu "Solis" cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Festivāls "Solis" jau kļuvis par tradīciju. To organizē katru otro gadu, un norises vieta ir Rīga. "Solis" aicina piedalīties mākslinieciskās pašdarbības kolektīvus, kuru darbības prioritāte ir teātris, deja un mūzika. Tas dod iespēju plašam cilvēku ar īpašām vajadzībām (bērniem, jauniešiem un cilvēkiem gados) lokam aktīvi sevi parādīt, apliecināt savu varēšanu un sasniegumus mākslinieciskajā pašdarbībā.
– Šogad festivāls notiks 7. un 8. augustā. Līdz pavasarim vēl nebija zināms, vai "Solis" notiks. Tiklīdz uzzinājām, ka tomēr būs, organizatoriem aizsūtījām video materiālu ar "Mazā cilvēciņa" deju programmu. Tā kā deju grupā ir mainījies sastāvs, bija nepieciešami arī jauni tērpi, ko sākām šūt neilgi pēc pieteikuma nosūtīšanas. Bijām satraukti, ka netiek saņemts apstiprinājums par dalību festivālā, bet nu esam to saņēmuši. Deju grupa ļoti priecājas par iespēju atkal piedalīties festivālā, un pašlaik notiek aktīva gatavošanās.
Festivāls tiks papildināts arī ar Latvijā nebijušām akcijām. Tā laikā rīkotāji ir paredzējuši veidot Latvijā pirmo sociālo pakalpojumu sniedzēju personām ar garīgās attīstības traucējumiem izstādi, kuras laikā visi dalībnieki prezentēs savu darbu, idejas un iespējas. Kā pastāstīja rīkotāji, šāda izstāde ir nepieciešama, lai nozares profesionāļi varētu apmainīties ar idejām un pieredzi, kā arī lai ģimenes, kur kāds no ģimenes locekļiem ir ar garīgās attīstības traucējumiem, uzzinātu par iespējām, ko piedāvā pakalpojumu sniedzēji. Paralēli izstādei un festivālam organizatori paredzējuši rīkot profesionāļu konferenci, veltītu ANO Konvencijai par personu ar invaliditāti tiesībām un Programmai sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu attīstībai personām ar garīga rakstura traucējumiem 2009. – 2013. gadam, – pastāstīja Māra Pastare-Grudule, deju kolektīva "Mazais cilvēciņš" dalībniece.
Pēc starptautiskā mākslinieciskā pašdarbības festivāla "Solis" deju grupa dosies ekskursijā uz Lietuvu.
Turpina Māra Pastare-Grudule: – Sakarā ar ekonomisko situāciju valstī šogad nedosimies uz tālākām zemēm, bet brauksim uz Lietuvu, kur apskatīsim Krusta kalnu, Mosedas akmens dārzu, Kretigas muižas ziemas dārzu. Palangā apskatīsim arī Dzintara muzeju, Palangas molu un Tiškēviču ziemas pili. Bet otrajā dienā dosimies uz Klaipēdu, kur pabūsim Kuršu kāpās, jūras muzejā, bet pats galvenais, ko vēlamies redzēt Lietuvā, ir delfinārijs. Neraugoties uz krīzi, vēlamies apskatīt jaunas valstis, un tāpēc, lai cilvēki varētu kaut kur aizbraukt, šī ekskursija tiek plānota un gaidīta.
Autors: AGRITA NUSBAUMA
Foto no personiskā arhīva