Viena no trim iespējamajām receptēm, kā cīnīties ar pieaugušo velosipēdistu un mopēdistu pārkāpumu skaitu, ir iespēja pārskatīt likumdošanu, lai pastiprinātu šo braucēju uzraudzību, atzina Satiksmes uzraudzības biroja priekšnieks Edmunds Zivtiņš.
Latvijā ir parādījusies problēma – velosipēdisti un mopēdisti izraisa virkni pārkāpumu, tostarp brauc reibumā, kas nav savienojams ar iekļaušanos ceļu satiksmē. E. Zivtiņš uzsver, ka pēdējos gados dažādu iemeslu dēļ ir strauji pieaudzis velosipēdistu un mopēdistu skaits. Tas esot saistīts gan ar ekonomisko situāciju valstī, jo šāda braukšana izmaksā lētāk, gan arī ar vispārēju propagandu veselīgam dzīvesveidam un vides aizsardzībai.
Jo lielāks velosipēdistu un mopēdistu skaits parādās ceļu satiksmē, jo vairāk arī tiek reģistrēti dažādi pārkāpumi.
Pagaidām policijai gatavu recepšu vēl neesot, bet esot izkristalizējušies trīs soļi, kas būtu jāveic problēmas risināšanai. Viens no tiem – likumdošanas izmaiņas. Otrs solis esot izglītojošais darbs, ko varētu veikt gan skolas, gan policija un pašvaldības, bet trešais – satiksmes uzraudzība no policijas puses.
Policija tagad analizēs, kurās pilsētās visvairāk ir šo pārkāpēju un kādēļ. Pēc E. Zivtiņa domām, „nedrīkst sastrēbt karstu". Proti, nedrīkst kardināli veikt grozījumus likumdošanā, kas sabiedētu velosipēdistus un mopēdistus, un viņi atmestu gribēšanu braukt. Policija veikšot padziļinātu analīzi par situāciju Latvijā, kā arī pētīšot citu Eiropas valstu pieredzi, kurās velosipēdistu skaits ir krietni lielāks nekā mūsu valstī.
Šogad no 1. janvāra līdz 25. jūnijam par dažādiem ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem velosipēdistiem noformēti 2773 protokoli, bet pērn šajā laika posmā – 2178. Par braukšanu reibumā šogad līdz 25. jūnijam aizturēti 1035 velosipēdisti, bet pērn – 964.
Jāņu brīvdienās pārbaudot transportlīdzekļu vadītājus, secināts, ka procentuāli liels skaits no reibumā braucošajiem ir velosipēdisti un mopēdu vadītāji, atzīstot, ka šai problēmai būs jāpievēršas turpmāk. No 300 pieķertajiem vadītājiem, kam alkohola daudzums organismā pārsniedza pieļaujamo normu, ap 100 bija velosipēdu vai mopēdu vadītāju.
Arī Madonas rajonā pagājušajā mēnēsī reģistrēti 25 ceļu satiksmes pārkāpēji, no kuriem 13 bijuši alhokola reibumā.
Autors: AGRIS VECKALNIŅŠ