Nepilnu pusgadu Ošupes pamatskolas ēkā darbojas sociālās aprūpes centrs „Lubāna" (SAC), kur mitinās 44 cilvēki ar dažādiem garīga rakstura traucējumiem.
Kā pastāstīja SAC „Lubāna" direktors Jānis Kļaviņš, šeit dzīvo cilvēki no dažādām Latvijas vietām, kam ir nepieciešama palīdzība.
– Sociālā aprūpes centra teritorija ir plaša – 4,5 hektāri. Mums ir jādomā, kā to apkopt. Vasarā jāpļauj zāle, rudenī jākasa lapas. Cenšamies darbos iesaistīt katru klientu. No pagasta tiek nomāta galvenā ēka un saimniecības ēka. Estrāde pieder pašvaldībai, bet, tā kā tā atrodas mūsu teritorijā, cenšamies savest kārtībā. Saviem spēkiem esam salabojuši jumtu, tagad domājam par elektrības ievilkšanu, jo svētkos, kas tiek šeit svinēti, māksliniekiem ir nepieciešama elektroenerģija instrumentiem. Daudz mums palīdzēja pašvaldība – nomainīja galvenās ēkas jumta segumu, samūrēja skursteņus un uzlika zibens novedēju. Sociālās aprūpes centrā strādā aptuveni 20 pagasta iedzīvotāju, līdz ar to arī pašvaldība ir pretimnākoša, jo tiek nodrošinātas darba vietas. Sakarā ar ekonomisko situāciju valstī arī pašvaldībām tiek samazināti budžeta līdzekļi, līdz ar to tās mazāk var palīdzēt. Pateicoties Labklājības ministrijas piešķirtajiem līdzekļiem, nomainījām logus un durvis, elektro instalāciju, veicām kosmētiskos un kapitālos remontus. Saņemam ziedojumus no pagasta iedzīvotājiem, visbiežāk tā ir elektrotehnika, apģērbs, apavi. Notiek pasākumi, par kuriem netiek ņemta samaksa. Cilvēki visu dara no labas sirds. Darba inspekcija uzdāvināja dažādas higiēna preces, kā arī dažādas dekoratīvas lietas. Cenšamies katrā istabiņā ielikt televizoru vai magnetafonu, – pastāstīja direktors Jānis Kļaviņš.
Līdzekļi tiek iedalīti pa kvartāliem, tālāk tos dala Labklājības ministrija pa mēnešiem. Nauda netiek saņemta, jo viss notiek ar pārskaitījumu caur Valsts kasi, līdz ar to neko nevaram pārtērēt. Ja kaut ko ietaupām, tad atlicinātos līdzekļus varam ieguldīt kaut kur citur. Mums ir jādzīvo ar tiem līdzekļiem, kas tiek iedalīti katram sociālās aprūpes centram.
Piemēram, pagājušajā gadā bija dažādas programmas, kuru laikā varējām iegūt papildus līdzekļus, ko ieguldīt remontdarbos.
Mums piederošajā teritorijā esam iestādījuši kartupeļus, burkānus un garšaugus. Diemžēl situācija valstī ir smaga. Budžets tiek samazināts, cenas aug, līdz ar to vairs nevaram tik daudz nopirkt, cik nepieciešams.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS 11.07.2009.
Autors: AGRITA NUSBAUMA
AGRA VECKALNIŅA foto