Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Reforma vai fikcija

Redakcija

Autors • 08.07.2009.

Burtu lielums

Tāds jautājums rodas, vērojot Madonas novada veidošanos. Tas praktiski tiek veidot pēc principa – vadonis paliek savā vietā – visi paliek savās vietās. Izskatās, ka jaunais novads būs tas pats vecais Madonas rajons, tikai samazinātā veidā. Būtiski tiks tikai nomainītas „šiltes" pie ēkām un kabinetu durvīm. Zīmīgi, ka uz „gaišo nākotni" mūs vedīs cilvēks, kas ir bijis administratīvās teritorijas reformas pretinieks.

uz „nāves cisām", ka to ir vadījuši cilvēki bez idejām un ideāliem. Publiski ir izskanējušas divas novada domes priekšsēdētāja prioritātes: saglabāt darba vieta „uzpūstajam" pagastu, rajona un pilsētas birokrātiskajam aparātam, un laikā, kad tiek samazinātas pensijas un pabalsti, nesamazināt pašvaldības darbinieku algas.

Nav jau jāizgudro jauns ritenis. E. Repšes valdības laikā tika izstrādāts un ar likumu apstiprināts, būtībā sabiedrības okupēts, 102 novadu modelis, kur tiktu veidotas unitāras ar centralizētu pārvaldi spēcīgas pašvaldības, kur novada dome deleģētu katrā pagastā vienu pārstāvi. Tieši milzīgās pašvaldību birokrātijas un tai pietuvināto personu spiediena rezultātā parādījušies mistiskie pakalpojumu centri kā iespēja nodrošināt birokrātiju ar siltām vietiņām un iespēju „izpumpēt" nodokļu maksātāju naudu, aizsedzoties ar iedzīvotāju interesēm. No visām tribīnēm tiek „klaigāts" par šiem pakalpojumu centriem, bet ne ar pušplēstu vārdu netiek pieminēts, ko tur pakalpos: „frizēs matus vai taisīs manikīru". Nekur nav precīzu datu, cik iedzīvotāju attiecīgās pašvaldībās iegriežas, lai kārtotu konkrētas lietas, nevis lai tikai pačalotu. Šobrīd galvenais maksājums lauku iedzīvotājiem ir nekustamā īpašuma nodoklis. Bet to var nomaksāt jebkurā Latvijas bankā vai pasta nodaļā. Ir plānots katrā pagastā algot cilvēku, kas pieņems maksājumus. Tātad darbinieks sēdēs, aiz garlaicības „grauzīs nagus" un gaidīs, kad pa trim dienām atnāks viens cilvēks nomaksāt nodokli. Viena lieta ir šo jautājumu risināšana Ošupē, kas atrodas ap 30 km no Madonas, bet pilnīgi bezjēdzīgi ir apmaksāt kaut kādu administrāciju Sarkaņos, kur pagastnams atrodas tikai nedaudz pāri 300 m no Madonas.

Salīdzinot ar pārējo valsti, Madonas novadu pārklāj normāls ceļu tīkls. Madonā ir labi attīstīts komunālais dienests, ūdenssaimniecība. Izveidosim vienotu sociālo dienestu, tādējādi samazinot darbinieku skaitu. Par ietaupītajiem līdzekļiem, piesaistot sociālajam dienestam medicīniskos darbiniekus, apgādājot viņus ar attiecīgi aprīkotu transportu, iedzīvotājiem tiks nodrošināta 21. gs. atbilstoša aprūpe. Atteiksimies no šī 15 „kņazistu" principa un deleģēsim katrā pagastā Madonas novada domes vienu pārstāvi! Nu nevajag iedzīvotājiem vairāk! Veidosim vienotu novadu ar vienotu pārvaldi! Vēsture ir pierādījusi, ka konfederatīvi veidojumi nav vajadzīgi.

Autors: Valdis Vilups


Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px