Jau otro vasaru man tika dota lieliska iespēja piedalīties brīnišķīgā nometnē un pildīt audzinātājas pienākumus. Pagājušajā gadā tā bija vides nometne „Draugos ar dabu", bet šogad – Valsts Kultūrkapitāla fonda un Madonas rajona padomes atbalstītā nometne „Izzināsim latvisko dzīvesziņu!".
Nometne notika pirms Jāņiem Lubāna mitrāja informācijas centrā pie Lubāna ezera. Tajā piedalījās 15 bērnu un jauniešu no Ošupes pagasta, Lubānas, Lapmežciema, Ogres un Aizkraukles. Tās ietvaros tika likts akcents uz latvisko vērtību izpratni un saglabāšanu, iepazīstot seno latviešu dzīvi, izzinot latvisko rakstu zīmes. Katrai nometnes dienai bija sava tēma.
„Latvisko rakstu dienā" dalībnieki piedalījās mākslas nodarbībās. Skolotājas Ivetas Skabas vadībā bērni veidoja piekariņus, ar latviskajiem ornamentiem apgleznoja pudeles.
„Piena un maizes dienā" pabijām zemnieku saimniecībā „Ezernieki" pie jaukiem un kārtīgiem saimniekiem Annas un Andreja Pličiem. Saimnieki ierādīja darbus, kas saistīti ar dažādu piena produktu tapšanu. Bērni vēroja, kā no piena var iegūt saldo krējumu un vājpienu, paši kūla sviestu, mīcīja mīklu un cepa maizi, bulciņas. Viņi ganīja gotiņas, izjuta lauku mājas vienkāršību un mieru.
„Pirts dienā" mūs uzņēma z/s „Kodoli" viesmīlīgie saimnieki Daiga un Jānis Čeveri. Šeit dalībnieki iepazina apkārtējās pļavās augošos ārstniecības augus, uzzināja par to vērtīgajām īpašībām pret dažādām kaitēm, sēja pirtsslotas, guva priekšstatu par seno latviešu pirtī iešanas tradīcijām, pērās pirtī, relaksējās dīķī. Saimnieces Daigas pavadībā varēja doties izjādēs ar viņas lepnumu – zirdziņu Kodeksu, mīļi sauktu par Leksi.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS 04.07.2009.
INGAS KLEVASAS foto