Sarkaņu pagasta lauku attīstības speciāliste Inguna Akmentiņa raksturo, ka maija dienas ir ļoti noslogotas. Lauku ļaudīm jāpaspēj gan zemi apstrādāt, gan līdz 15. maijam iesniegt pieteikumu ES platībmaksājumiem.
– Viss ir jāpaspēj – dārzi jāapstrādā, tīrumi jāapsēj, lauka bloku kartes jāaizpilda, jo tūlīt jau klāt 15. maijs, līdz kuram var iesniegt dokumentus ES platībmaksājumu saņemšanai pilnā apmērā. Varēs vēl iesniegt arī vēlāk – līdz 9. jūnijam, tikai ar 1% naudas samazinājumu par katru nokavēto dienu, kas sekos pēc 15. maija, – sacīja Inguna Akmentiņa.
Dokumentus lauku attīstības speciāliste pieņem turpat pagastā. Sarkaņu pagastā Inguna Akmentiņa sastopama Biksērē, pasta ēkā, katru darbdienu līdz pulksten 13.
– Ļoti saspringts laiks. Citur Eiropas valstīs sēja notiek jau martā, un tad līdz maija vidum ir brīvāks laiks, mums gan zemes darbi, gan papīru aizpildīšana sakrīt reizē.
No rītiem veidojas pat apmeklētāju rindas. Mūsu pagastā ir daudz vecu cilvēku, kam jāpalīdz aizpildīt dokumentus, jo daudziem tas rada grūtības, ir tādi, kam grūti pat rakstīt, – vērtēja speciāliste.
Tomēr lauku saimnieki cenšas laikus iesniegt prasītos dokumentus, jo ES atbalsta maksājumi ir atspaids.
– Mums jau ir tikai piemājas saimniecība "Ķirškalni", bet platībmaksājumus, kas pienākas, noformējam. Lai nu kā, vismaz kaut kāda nauda tiek, – atzina Daiga Nagle. Viņa piebilda, ka saimniecībā tur četras govis, bet, kopš mazajiem "Cesvaines piens" atteica pienu ņemt, visu slaukumu pārstrādā krējumā, sviestā, sierā, biezpienā – lai arī daudz darba, vismaz piena produkti nav jāpērk veikalā.
– Nauda par 2009. gadu būs tikai gada beigās, pat nākamajā gadā, jo tagad, aprīlī, saimnieki to saņēma vēl par 2008. gadu. Tomēr tā ir nauda, ko var ieguldīt saimniecības vajadzībām, sējai, – skaidroja Inguna Akmentiņa.
Iesniegt dokumentus ES atbalsta maksājumiem bija ieradušies arī zemnieku saimniecības "Vīmaņi" saimnieki Austra un Andris Kļaviņi: – Platībmaksājumus pieprasām katru gadu. Saimniekojam kopā ar jaunajiem – dēla ģimeni. Viņi palīdz mums darbos, un, ja jaunajiem nav darba, mēs palīdzam ar savu atbalstu, jo pensija, kaut maza, tomēr ir regulārs ienākums. Turam lopiņus, bet pienu vairs pārstrādātāji neņem, piena naudu līdz ar to nesaņemam. Pienu izmantojam savām vajadzībām, sagatavojam piena produktus, bet tas prasa daudz laika. Lai nu kā, lauku cilvēks, ja strādīgs, vismaz būs paēdis.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
OĻĢERTA SKUJAS foto