Madonas Valsts ģimnāzijas 11. klases skolnieks Emīls Desjatņikovs ir jauns, mērķtiecīgs, radošs un talantīgs jaunietis, kas sevi izpauž fotogrāfijās un kā darbus Madonas muzeja organizētajā „Muzeju naktī" varēs novērtēt ikviens.
Mācības mūzikas skolā, vieglatlētikas nodarbības, teātris, koris, DJ pulciņš, tēlotājmākslas studija – tās ir tikai dažas lietas, kurās izpaužas Emīls. „Laika pietiek visam. Ja gribu, tad varu!" saka jaunietis. „Ir jāiegulda savs laiks, taču to daru ne tādēļ, ka tas ir stilīgi, bet gan tādēļ, ka tas ir veids, kā sevi izpaust."
Radošo nodarbi – fotografēšanu – Emīls sāka pirms diviem gadiem, kad nāca pēkšņa iedvesma – kā klikšķis. Gads pagāja, lai izzinātu sevi un vēlmi fotografēt. Sekoja iesaistīšanās un pilnveidošanās videopulciņā, kā arī sadarbība ar pieredzējušiem Rīgas fotogrāfiem. Emīla darbos vērojami cilvēki ar savu stāstu un pagātni, neviens portrets nav nejaušs, tāpat kā apkārtējā vide – pilsēta, kurā viņš tver interesantus sižetus, kas vēstī par laika atstātām pēdām.
„Muzeju naktī" jaunietis piedalīsies otro gadu – viņam ir, ko teikt, ir sava problēma, kā arī veltījums Madonai. Fotoizstādes nosaukumu „Filo-foto-sofija" ieteicis kāds Emīla paziņa – fotogrāfs Harijs Zemītis. Tas nozīmē, ka fotogrāfija dzīvo kā domāšanas veids – filosofija, kurā dominē foto. Un tieši melnbaltās bildes viņš uzskata par ekskluzīvām, nevis padomnieciskām vai sen aizmirstām. Tieši melnbaltās fotogrāfijas vēstīs Emīla nostāju un pārliecību par to, cik tās ir neatkārtojamas.
Lai sasniegtu savas ieceres, bija jāraksta projekts, kas šoreiz nešķita tik grūti, jo tika rakstīts jau otro reizi. Jaunajam censonim patīk radošas lietas, izteikties dažādās formās un iesaistīties tur, kur vien tas ir iespējams.
Izstādē būs vērojama arī īsfilma „Un…", kas paudīs dziļu domu, un šī doma katram būs jāatrod. „Ir jāatstāj iespaids, vienalga – pozitīvs vai negatīvs, bet skatītājs nedrīkst palikt vienaldzīgs," teic jaunais fotogrāfs. Jaunietis vēlas realizēt idejas filmējot; jau radusies jauna ideja nākamajai filmai. Šī joma Emīlam nav sveša, jo ir filmēti izbraukumi pulciņa arhīvam.
Nākotni jaunietis cer saistīt tieši ar foto vai operatora darbu, kā arī vēlas krāt pieredzi ne vien Latvijā, bet arī ārvalstīs un izveidot grāmatu ar Madonas fotogrāfijām. Emīls ir apņēmīgs un mērķtiecīgs. – Nekas nenāk viegli, taču ir jāattīstās un jāattīsta vide sev apkārt, jo tieši vide veido cilvēku, – viņš uzskata.
EGIJA JERMACĀNE
Foto no personiskā arhīva