Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Ikviens var sekot līdzi tēriņiem

Redakcija

Autors • 17.04.2009.

Burtu lielums

Uz semināru Madonā bija ieradusies Naudas plānošanas centra (NPC) komanda – vadītāja Signe Bierande un eksperti – Linda Miķelsone un Aleksandrs Čerņagins.

Laikā, kad finanšu veselības jautājumi ir aktuāli ne tikai finanšu grūtībās nonākušajiem, bet arī ekonomiski aktīvajai sabiedrības daļai – skolotājiem, uzņēmējiem un citu nozaru pārstāvjiem, sarunā par naudu bija lietderīgi ieklausīties ikvienam. Uz tikšanos ar Naudas plānošanas centra ekspertiem, lai apgūtu efektīvus naudas plānošanas un uzkrāšanas veidus, kā arī uzzinātu, kā šajā ekonomiskajā situācijā nenonākt parādos, skolēnu brīvdienu laikā pulcējās pārsvarā pedagogu auditorija. Biedrība "Naudas plānošanas centrs" ir sadarbībai atvērta neatkarīga sabiedriska organizācija, kuras mērķis ir Latvijas iedzīvotāju izglītošana un konsultēšana personīgā budžeta plānošanas jautājumos. NPC jau ir bijuši semināri Liepājā, Jelgavā, Madonā, maijā būs Jēkabpilī, Rēzeknē.

Kā plānot budžetu un vēl ietaupīt

– Budžeta plānošana un uzkrājumu veidošana – tās ir pamatlietas, lai mēs justos droši par savu un savas ģimenes finansiālo nodrošinājumu kā šodien, tā ilgtermiņā, tāpēc apsveicami, ka aizvien vairāk cilvēku pievērš uzmanību šiem jautājumiem un apmeklē Naudas plānošanas centra organizētos seminārus, – pamatoja Signe Bierande, NPC vadītāja. – Esmu nonākusi pie secinājuma, ka valstiskā līmenī mēs runājam, ka esam nonākuši grūtībās, bet reti kurš runā par naudas lietām ģimenēs. Skolotājiem būtu jāstāsta vairāk par naudu saviem skolēniem, lai nenokļūtu situācijās, kad naudas trūkums rada problēmas. Tagad tikai "griežam", bet neviens nezina, kas būs soli pēc tam. Vienmēr ir jārunā par to, kā mācīties plānot savu budžetu no tā, kas ir, kā arī mācīties veidot uzkrājumus, lai varētu savas vēlmes piepildīt. Uzkrājot kaut minimālus līdzekļus, jau rodas drošāks materiālais pamats. Dzīvojam 21. gadsimtā, un šobrīd neviens neesam pilnībā bez līdzekļiem. Ja esam nonākuši trūcīgo vai bezdarbnieku statusā, vienalga, ir kāds ienākums, un to pašu minimumu līdzekļu ir jāprot sabalansēt, jāmaina tērēšanas paradumi. Veikalā ir jāprot iepirkties, domājot, kā pagatavot veselīgu ēdienu ar minimāliem izdevumiem. Ir pētījums, ka tikai 17% iedzīvotāju atbildīgi plāno savu budžetu. Mēs ļoti daudz noēdam savu naudu, kā arī iztērējam nevajadzīgās izklaidēs. Piemēram, NPC rosina iedzīvotājus vairāk izmantot atpūtas iespējas, kas prasa minimālus līdzekļus, proti, doties dabas takās, pārgājienos. Arī dāvanas var veidot ar savām rokām, par ko treknajos gados nedomāja. Tie, kas treknajos gados domāja līdzi naudas plūsmai, šobrīd nav nokļuvuši tādās grūtībās, kā varbūt tie, kas neplānoja savus ienākumus un izdevumus.

Vairāk lasiet laikrakstā STARS 18.04.2009.

Autore: IVETA ŠMUGĀ

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px