Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Madonas pūtēju orķestra triumfs

Redakcija

Autors • 30.03.2009.

Madonas pūtēju orķestra triumfs
Burtu lielums

Aizraujoši aplausi, līdzi sišana skaņdarbu taktij, kāju šūpošana, ovācijas un piecelšanās kājās bija tā ķermeniskā valoda, ko sestdienas vakarā klausītājos raisīja Madonas pilsētas kultūras nama pūtēju orķestra jubilejas koncerts.

Orķestra muzikanti diriģenta Andreja Cepīša vadībā klātesošos izveda cauri laikiem un mūzikas laikmetiem, pierādot savu varēšanu, saspēli, interpretācijas mākslu. Tas patiešām bija garšīgi un pārliecinoši – brīži, kad nejūti amatierismu, sakoncentrēšanos pirms tehniska lēciena, bet nokļūsti mūzikas varā, polifonā skaņkārtu viļņojumā. Andreja Cepīša muzikālās simpātijas, profesionālisms un nošu materiāla radošs pārnesums tieši savam kolektīvam tovakar tika likts vienā kausā ar muzikantu izsvīsto darbu mēģinājumos un atraisīto lidojumu koncerta laikā. Priekšnesums pierādīja arī repertuāra nozīmi – lai pašiem un klausītājiem patiktu. Lai sirds dziedātu.

Re, kur muzikanti spēlē

Pirms sarīkojuma muzikālās daļas kultūras nama kādreizējā direktore Marta Kraslovska tika aicināta sniegt vēsturisku atskatu par pūtēju orķestra dibināšanas laiku.
Kolektīva pirmsākumus viņa datēja ar 1959. gadu, kad uz Madonu pārnāca dzīvot mūzikas entuziasts, pieredzējis diriģents Alberts Mucenieks (mūziķa Normunda Šnē vectēvs). Tika apzināti visi, kas vien prot spēlēt pūšamos instrumentus, un, tā kā ar to vien nepietika, diriģents ieinteresēja jauniešus un vīrus spēka gados sākt mācīties kāda instrumenta spēli no sākuma. Samērā īsā laikā apmēram 15 cilvēku sastāvā uz skatuves uznāca Madonas kultūras nama pūtēju orķestris, un kopš tā brīža orķestris darbojas nepārtraukti. – Protams, ne bez grūtībām, – piezīmēja Marta Kraslovska. – Pēc pāris gadiem Mucenieks pārcēlās darbā uz Jelgavu, sākās liela orķestra vadītāju maiņa, ko noteica arī kadru mainība mūzikas skolā. Armands Laumanis, Māris Kalniņš, Pēteris Rudzītis – katrs ir atstājis zināmu devumu orķestra darbībā, bet iezīmīgākais ir diriģenta Viktora Tropa 14 gadu ilgais darbs orķestra vadībā. Šajā laikā kolektīva sastāvs kļuva gados jaunāks, paplašinājās, tika uzsākta koncertdarbība, gūti panākumi republikāniskajās skatēs. Šobrīd 17. sezonu orķestra vadība ir Andreja Cepīša rokās.

– Apbrīnas un cieņas vērta ir diriģenta muzikālā mērķtiecība, atdeve darbam un spēja iedvesmot kolektīvu, – situāciju raksturoja Marta Kraslovska. – Turklāt jaunieši, kas aiziet no Madonas, savam orķestrim tomēr paliek uzticīgi.

Vairāk lasiet laikrakstā STARS 31.03.2009.

Autore: INESE ELSIŅA

OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px