Jaunsardzes instruktors Oskars Kančs ar jaunsargiem strādā kopš pirmās dienas, kā nodibināta jaunsardze, bet oficiāli kā instruktors jaunsargu izglītošanas darbā ir sesto gadu.
– Iepriekš biju iesaistīts kā zemessargs, darbs ar jaunsargiem noritēja brīvajā laikā. Tagad esmu instruktors, strādāju ar jaunsargiem Varakļānu vidusskolā, Murmastienes pamatskolā, Barkavas arodvidusskolā. Jaunsargu darbu palīdzu vadīt arī Rēzeknes rajona Dekšārē. Kaut Dekšāres pamatskolas jaunsargi skaitās manā vienībā, viņiem ir savs pašvaldības algots instruktors, es palīdzu ar programmām, literatūru, – saka Oskars Kančs, kas dzīvo Varakļānos.
Uz jautājumu par to, kas saista jaunsargu kustībā, Oskars Kančs, mirkli padomājis, atbild: – Dzīvesveids – sacensības, dažādas nometnes, un ir vēlēšanās darboties. Esmu novērojis, ka jauniešiem patīk šaušana. Visur ir jāpiedalās, darbs ar jauniešiem nekad nav vienmuļš, ir interesants. Pie visa tā jāpievieno arī savs entuziasms, jo visu nevar apmaksāt. Ekonomiski grūtajos apstākļos daudz ir jādarbojas arī sabiedriskā kārtā. Vienkārši braucu un strādāju. Ar transportu, lai nokļūtu uz pasākumiem, parasti izpalīdz pašvaldība, ir, kad jāmeklē kontakti un risinājums pašiem.
Madonas rajonā jaunsargi aktīvi darbojas Varakļānu vidusskolā. Kā pastāstīja O. Kančs, no Varakļānu vidusskolas 212. JS vienībā iesaistījušies vairāk nekā 90 jauniešu, bet pavisam vienībā ir 214 aktīvu dalībnieku. Varakļānu vidusskolā darbojas jaunsargu vienība, un uz Kalpaka mačiem tika atvestas piecas komandas.
Šogad uz O. Kalpaka piemiņas kausu izcīņu militarizētajā stafetē Oskars Kančs bija ieradies tikai kopā ar Murmastienes pamatskolas zēnu komandu. 21 komandas konkurencē Murmastienes jaunsargu vienība ierindojās 14. vietā.
– Mēs nevaram konkurēt ar sportistiem, it sevišķi slēpošanā. Dažiem jaunsargiem braukšana ar slēpēm ir vienkārši mocības. Murmastienes nevalstiskā organizācija – biedrība "Zemes bites" – uzrakstīja projektu un par piešķirtajiem līdzekļiem iegādājās slēpošanas inventāru. Līdz ar to skolēni varēja turēt visiem slēpotājiem līdzi un etapu uz slēpēm veikt normālā līmenī. Tajos gados, kad noteikumi bija vairāk militarizēti un slēpošana tikai pakārtota, visu laiku turējāmies līderos. Tagad komandu lielākoties "izvelk" sportisti. Negribu gan teikt, ka jaunsargi būtu fiziski mazāk sagatavoti.
Jaunsargiem uzdevumu pietiek, un mēs tos pildām, ir sava apmācību programma. Jaunsargu apmācība 5.-9. klases skolēniem notiek regulārās nodarbībās reizi nedēļā, – informē instruktors.
Jaunsardzes pasākumus, kas kādreiz bija pilnīgi apmaksāti, droši vien arī skars taupības režīms, bet jaunsargiem ir jāprot pārvarēt jebkuras grūtības. Taču Oskars Kančs neņemas prognozēt nākotni.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
AGRA VECKALNIŅA foto