Madonas tirgū agrāk nekā citus gadus jau parādījušās mellenes, un interesenti taujā, vai mežos daudz ogu, vai ir laba raža un vērts doties ogot. Prasa arī cenu un, uzzinot, ka litrs ogu šogad maksā 2 latus, teic, ka mellenes esot dārgas.
Savukārt ogotāji stāsta, ka melleņu cena ir atbilstoša ražai, jo ogu nemaz neesot tik daudz. Ogu – kā nu kurā vietā, jo laikam daudzviet mellenes ziedēšanas laikā nokoda salna. Varbūt vainīga bezsniega ziema un janvāra sals.
Tiem, kas mellenes lasa galvenokārt ar rokām, nav viegli, jo ogas ir jāmeklē. Ja laimējas uziet, tad gan rodoties azarts lasīt. Daudzviet jau redz, ka ir strādāts ar ogu kombainiem, kas mellenājiem nav labvēlīgi. Arī ogas – netīras, ar lapām un mājās rūpīgi jāpārlasa.
– Ja nesēž mājās un staigā pa mežiem, tukšā nevar palikt,- stāsta ogotāji.
– Ogošana, sēņošana un makšķerēšana ir mans hobijs, – paskaidro uzrunātā Daina Seikstule. Viņa salasījusi arī meža zemenītes un 10 litru pat sagatavojusi visgaršīgākā ievārījuma – svaigas, satrītas ogas ar cukuru.
Arī mellenes sagatavot ziemai var līdzīgi, bet visieteicamāk ēst svaigā veidā.
Jautāta par sēnēm, Daina Seikstule saka: – Sēņu vēl maz, esmu atradusi nelielas gailenes, pāris beciņu. Pēc gailenēm parasti braucu uz Tirzas mežiem, bet vēl vajadzīgs lietus
Autore: IVETA ŠMUGĀ